Większość młodych Polaków twierdzi, że nie oszczędza na emeryturę

Co trzeci młody dorosły (34 proc.) w wieku 18–30 lat odkłada środki na emeryturę. Ten wynik jest o 3 pkt proc. wyższy niż analogiczny wynik z 2023 r. Ale 56 proc. badanych zadeklarowało, że nie oszczędza na ten cel. Na dodatek tylko 29 proc. młodych dorosłych uważa, że dostępne dziś emerytalne produkty finansowe pozwalają realnie zabezpieczyć się na emeryturę. To o 4 pkt proc. więcej niż w 2023 r., ale wciąż niewiele.

Publikacja: 17.11.2024 12:51

Większość młodych Polaków twierdzi, że nie oszczędza na emeryturę

Foto: Adobe Stock

Młodzi dorośli wskazują 36 lat jako przeciętny wiek, w którym należy zacząć oszczędzać na emeryturę (to dwa lata później, niż wynikało z deklaracji w 2023 r.). Natomiast spośród obecnie nieoszczędzających wcale nie wszyscy zamierzają odkładać na emeryturę w przyszłości. Plany lub gotowość do odkładania środków na ten cel w przyszłości ma 73 proc. nieoszczędzających (lub niewiedzących, czy dziś oszczędzają), pozostali nigdy nie zamierzają tego robić. Przeciętnie zamierzają zacząć oszczędzać w wieku 37 lat (czyli rok później, niż deklarowali, że powinno się zacząć to robić). Warto zauważyć, że odsetek deklarujących, że już dziś oszczędzają lub zamierzają oszczędzać w przyszłości, jest o 4 pkt proc. wyższy niż w 2023 r.

34 %

młodych dorosłych oszczędza na emeryturę, o 3 pkt proc. więcej niż w 2023 r. Z kolei 73 proc. nieoszczędzających dzisiaj zamierza odkładać w przyszłości.

29 %

młodych dorosłych uważa, że dostępne dziś emerytalne produkty finansowe pozwalają real- nie zabezpieczyć się na emeryturę. To o 4 pkt proc. więcej niż w 2023 r., ale wciąż niewiele.

Instrumentem finansowym długoterminowego oszczędzania cieszącym się największą popularnością wśród młodych dorosłych są PPK, w których udział deklaruje co piąty badany. Pozostałe instrumenty cieszą się o połowę mniejszym zainteresowaniem, na poziomie 9–11 proc. – to dotyczy OFE, IKE i IKZE.

Czytaj więcej

Polacy częściej używają kart i płacą nimi więcej

Przed inwestowaniem w PPK powstrzymuje najczęściej poczucie, że jest na to jeszcze za wcześnie, co deklaruje 16 proc. badanych (o 5 pkt proc. mniej niż rok wcześniej) i brak zaufania do polityków, przekładający się na obawę utraty zgromadzonych pieniędzy w PPK na skutek zmian przepisów (15 proc.). Ponadto 11 proc. badanych wskazuje brak wystarczającej wiedzy jako czynnik blokujący ich przed odkładaniem środków w PPK, 5 proc. uznaje, że jest to dla nich zbyt skomplikowane rozwiązanie, a 8 proc. młodych dorosłych nie inwestuje w PPK, bo tak poradzili im znajomi. Natomiast najczęstszym powodem odkładania środków w PPK jest przekonanie, że jest to opłacalne rozwiązanie, co wskazuje niemal połowa badanych.

Oszczędzanie
W 2024 r. przybyło oszczędności, ale nie oszczędzających
Oszczędzanie
Oficjalne stopy procentowe wciąż bez zmian, a bankowe idą w dół
Oszczędzanie
Cyberoszuści działają w internecie na wszystkich frontach
Oszczędzanie
Banki przewidują spadek stóp NBP i tną oprocentowania lokat
Oszczędzanie
W 2024 roku depozyty bieżące Polaków wzrosły o ponad 100 mld zł
Oszczędzanie
Nowe produkty bankowe coraz częściej są kupowane za pośrednictwem kanałów cyfrowych