Młodzi dorośli wskazują 36 lat jako przeciętny wiek, w którym należy zacząć oszczędzać na emeryturę (to dwa lata później, niż wynikało z deklaracji w 2023 r.). Natomiast spośród obecnie nieoszczędzających wcale nie wszyscy zamierzają odkładać na emeryturę w przyszłości. Plany lub gotowość do odkładania środków na ten cel w przyszłości ma 73 proc. nieoszczędzających (lub niewiedzących, czy dziś oszczędzają), pozostali nigdy nie zamierzają tego robić. Przeciętnie zamierzają zacząć oszczędzać w wieku 37 lat (czyli rok później, niż deklarowali, że powinno się zacząć to robić). Warto zauważyć, że odsetek deklarujących, że już dziś oszczędzają lub zamierzają oszczędzać w przyszłości, jest o 4 pkt proc. wyższy niż w 2023 r.
młodych dorosłych oszczędza na emeryturę, o 3 pkt proc. więcej niż w 2023 r. Z kolei 73 proc. nieoszczędzających dzisiaj zamierza odkładać w przyszłości.
młodych dorosłych uważa, że dostępne dziś emerytalne produkty finansowe pozwalają real- nie zabezpieczyć się na emeryturę. To o 4 pkt proc. więcej niż w 2023 r., ale wciąż niewiele.
Instrumentem finansowym długoterminowego oszczędzania cieszącym się największą popularnością wśród młodych dorosłych są PPK, w których udział deklaruje co piąty badany. Pozostałe instrumenty cieszą się o połowę mniejszym zainteresowaniem, na poziomie 9–11 proc. – to dotyczy OFE, IKE i IKZE.
Czytaj więcej
Na koniec czerwca 2024 r. na krajowym rynku wydanych było 46,1 mln kart płatniczych, tj. o 212,0 tys. więcej (wzrost o 0,5 proc.) niż na koniec marca 2024 r. – wynika z danych NBP.