Odnosi się ono do innowacyjnych usług finansowych opartych na informacji, komunikacji i technologii – ICT (Information-Communication Technology), które są świadczone zarówno dla sektora finansowego, jak i dla klientów instytucji finansowych.
W 2022 roku mieliśmy w Polsce 299 firm z sektora fintech, podczas gdy rok wcześniej było ich 274 - wynika z raportu „Mapa polskiego fintechu”, przygotowanego przez portal cashless.pl. Okazuje się, że najwięcej (74) takich podmiotów działa w branży płatniczej. Na drugim miejscu znalazły się fintechy specjalizujące się w dostarczaniu oprogramowania (32 podmioty). Nie brakuje także firm technologicznych koncentrujących się na sektorze crowdfunding (17), blockchain i kryptowalut (9), faktoring online (9), ubezpieczenia (22) i pożyczki (18).
Pozabankowe pożyczki online były tym sektorem, który od lat rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i często jest uważany za prekursora innowacyjnych rozwiązań technologicznych w finansach. W tym obszarze fintechy prześcignęły nawet banki, które dopiero później zaczęły proponować pożyczanie pieniędzy online. Fintechy proponują różnorodne rozwiązania nie tylko w pożyczkach, ale i w pozostałych obszarach związanych z finansowaniem. Można tu wymienić crowdfunding, faktoring, leasing itp. Ogromne zainteresowanie fintechów dotyczy również segmentu płatności. Jeszcze niedawno ten rynek miał niską efektywność i nie wykazywał zbyt dużej innowacyjności, ponieważ banki nie były nim zbyt zainteresowane. Dziś jednak płatności znajdują się w awangardzie wykorzystania innowacyjnych rozwiązań. Związane są one z kartami płatniczymi, płatnościami internetowymi i mobilnymi, ale i z infrastrukturą płatniczą oraz bezpieczeństwem transakcji. PSZU