Obrona 2479–2500 pkt na WIG20 wyznaczy dalszy kierunek

WIG zwyżkuje od października 2022 r., czyli już od 20 miesięcy, co przekracza okresy najkrótszych cykli wzrostowych w historii GPW i zwiększa wrażliwość na potencjalne krótkoterminowe korekty.

Publikacja: 03.06.2024 06:00

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Foto: materiały prasowe

Z tradingowego punktu widzenia WIG20 testuje poziomy 2500–2479 pkt, które są aktualnie istotnymi oporami. Nieudany powrót na najbliższych sesjach powyżej wspomnianych poziomów będzie argumentem dla strony podażowej za testem 2300–2200 pkt, natomiast udany powrót powyżej 2500 pkt będzie argumentem dla popytu i wsparciem dla oczekiwań na powrót indeksu blue chips powyżej 2600 pkt.

Oddalenie się WIG-banki od wsparcia na 12,8 tys. pkt to natomiast argument za ponownym testem bliskiego oporu na 13,2 tys. pkt, którego pokonanie byłoby technicznym argumentem za powrotem dobrego nastawienia do banków – a bez banków nie ma zazwyczaj hossy na WIG20.

Krótkoterminowe argumenty za „rozgrywaniem” polskich akcji to zmiany w indeksie MSCI Poland polegające na wypadnięciu spółki Pepco i wejściu Inpostu, który notabene notowany jest w Holandii. Z monetarnego punktu widzenia kluczowa będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w kwestii stopy procentowej – konsensus rynkowy zakłada jej cięcie o 25 pkt baz., co oznaczałoby początek cyklu obniżek. Warto jednak dodać, że o ile początek cyklu obniżek byłby monetarnym argumentem za osłabieniem euro, to jednak euro wobec USD na czwartkowej i piątkowej sesji wyraźnie umacniało się z rejonu 1,08 do blisko 1,09. Warto odnotować, że PMI przemysłu Chin w wysokości 49,5 pkt wobec oczekiwań na 50,5 pkt to odczyt poniżej oczekiwań, sygnalizujący spowolnienie w przemyśle zamiast oczekiwanego lekkiego wzrostu.

Na razie symptomy spowolnienia gospodarczego i niższej presji inflacyjnej są zazwyczaj interpretowane korzystnie przez rynek akcji. Równocześnie odnotowuję, że piątkowy odczyt core PCE w USA był o 0,1 pkt proc. niższy od oczekiwań, co zazwyczaj wywoływało silnie pozytywną reakcję S&P 500 i Nasdaq, natomiast amerykańskie indeksy rozpoczynały piątkową sesję blisko czwartkowego zamknięcia.

Aby jeszcze poszerzyć perspektywę, dodam, że z każdą kolejną sesją na GPW coraz bardziej będzie postępowało odliczanie wsteczne do wygasania czerwcowych kontraktów terminowych na WIG20, które przypada na 21 czerwca. Zazwyczaj miesiąc przed wygasaniem strona, która jest „zarobiona”, dąży do utrzymania wyniku – 15 marca br.

WIG20 zakończył sesję na 2351 pkt, więc z tej perspektywy teoretycznie to popyt ma przewagę. Jednak z powodu upływających 20 miesięcy od początku aktualnej hossy nasuwa się pytanie, czy powoli WIG20 i WIG nie wchodzą w fazę dystrybucji, i właśnie zachowanie indeksu dużych firm przy poziomach 2500–2479 pkt będzie dla mnie stanowiło przybliżenie kondycji rynku.

Okiem eksperta
Pierwsze półrocze w cieniu Nvidii
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Okiem eksperta
Rekorodowo krótkie panowanie Nvidii?
Okiem eksperta
Zielony początek wakacji na giełdzie. To koniec korekty?
Okiem eksperta
Uwaga na nieruchomości
Okiem eksperta
Czy stopy procentowe w Szwajcarii zostaną jeszcze raz obniżone?
Okiem eksperta
Niepewność ciąży europejskim aktywom. Cierpią giełdy, euro, obligacje