Wszystkie oczy na inflację

Ostatnie dane z rynku pracy oraz jastrzębie wypowiedzi członków Fed sugerują wzrost docelowej stopy procentowej powyżej dotychczas wycenianych przez rynek poziomów.

Publikacja: 13.02.2023 21:00

Izabela Sajdak

Izabela Sajdak

Foto: materiały prasowe

Nastroje na globalnych rynkach będą w najbliższych dniach zależeć od odczytów wskaźników inflacyjnych. Dzisiaj poznamy styczniowe dane ze Stanów Zjednoczonych, a w środę z kraju.

Za oceanem analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewają się dalszego spadku presji inflacyjnej do 6,2 proc. z 6,5 proc. Zaskoczenia inflacyjne zarówno w górę, jak i w dół mogą przesunąć przyszłą ścieżkę inflacji. Nie pozostanie to też bez wpływu na oczekiwania co do dalszych ruchów Rezerwy Federalnej. Ostatnie dane z rynku pracy oraz jastrzębie wypowiedzi członków Fed sugerują wzrost docelowej stopy procentowej powyżej dotychczas wycenianych przez rynek poziomów oraz dłuższe utrzymywanie kosztu pieniądza na podwyższonym poziomie. Obecnie inwestorzy oczekują, że główna stopa procentowa wyniesie 5,25 proc., a cykl zacieśnienia pieniężnego może się zakończyć dopiero w wakacje.

Taki scenariusz ma negatywny wpływ na notowania zarówno obligacji, jak i akcji. Od początku lutego rentowność papierów dwuletnich poszła w górę o niemal 50 pkt baz. do 4,54 proc. Dochodowość pięcioletnich obligacji zbliża się do 4 proc., a dziesięcioletnich jest najwyższa od początku styczniu.

Na krajowym rynku w środę poznamy odczyt inflacyjny za styczeń. Po spadku wskaźnika CPI w grudniu 2022 rok do 16,6 proc. rynkowi analitycy oczekują wzrostu do 17,6 proc. Wzrost cen w kraju może być jednak silniejszy, co sugerują odczyty w Czechach (17,5 proc.) i na Węgrzech (25,7 proc.), które były wyraźnie powyżej oczekiwań. Rosnące rentowności krajowych obligacji to nie tylko pokłosie pogorszenia nastrojów na rynkach bazowych. Wśród czynników ryzyka, które będą wpływać na notowania polskich obligacji skarbowych w najbliższych tygodniach, są też te o charakterze lokalnym.

Po ostatniej konferencji prezesa Glapińskiego spadły oczekiwania na obniżki stóp procentowych w kraju pod koniec tego roku. Notowania kontraktów FRA 9x12 poszły w górę o 25 pkt baz. i są najwyższe od początku stycznia. Ostatnie komentarze członków Rady Polityki Pieniężnej również sugerują mniejszą skłonność tego gremium do luzowania polityki monetarnej pod koniec 2023 roku.

Istotnym wydarzeniem z punktu widzenia krajowego rynku będzie też czwartkowa opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie prawa banków do wynagrodzenia za kapitał. Negatywne rozstrzygnięcie będzie ciążyć nie tylko notowaniom bankom, ale także krajowym obligacjom. Dodatkowo piątkowa decyzja prezydenta o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego oddala perspektywę odblokowanie środków z KPO. To kolejny czynnik, który może ciążyć papierom skarbowym.

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych