Najwyższe od stycznia saldo „byków” i „niedźwiedzi” w sondażu SII

Kurs EUR/USD wyłamał się we wtorek w górę z kanału trwającego od lutego trendu spadkowego i w środę i czwartek osiągnął poziom minimalnie powyżej parytetu.

Publikacja: 27.10.2022 21:00

Wojciech Białek,  analityk, TMS Brokers

Wojciech Białek, analityk, TMS Brokers

Foto: materiały prasowe

Po decyzji EBC o trzeciej w tym roku podwyżce wysokości podstawowych stóp procentowych w strefie euro (stopa referencyjna +0,75 pkt proc. do poziomu 2 proc.) kurs EUR/USD spadał o prawie 1 proc. ponownie poniżej poziomu parytetu.

Główne indeksy rynków akcji strefy euro, które przed ogłoszeniem decyzji EBC zniżkowały, później odrabiały straty. Warto zwrócić uwagę, że sporym zaskoczeniem był w tym tygodniu wzrost niemieckiego DAX wyraźnie powyżej przełamanych w dół w drugiej połowie września minimów z marca i lipca. Miesiąc temu wyglądało to na zdecydowanie negatywne dla akcji rozstrzygnięcie, ale w ostatnich dniach ten sygnał został dosyć wyraźnie zanegowany. Na razie DAX dotarł do kolejnego poziomu oporu wyznaczanego przez opadające górne ograniczenie tegorocznego trendu spadkowego przechodzące przez szczyty ze stycznia, czerwca i sierpnia.

Ciekawe, czy nasz sWIG80, który podobnie jak DAX we wrześniu przełamał w dół minima z I kw. i III kw., również wróci powyżej wyznaczanego obecnie przez te dołki poziomu oporu.

O ile nastroje amerykańskich inwestorów indywidualnych (AAII) cały czas kontynuowały rekordowo długą – dłuższą niż poprzedni rekord z czasów pierwszej wojny w Zatoce Perskiej z 1990 roku – serię przewagi „niedźwiedzi” na „bykami”, o tyle w naszym kraju w sondażu INI udział optymistów był wyższy niż udział pesymistów już drugi tydzień z rzędu i ta przewaga była najwyższa od stycznia (+12,7 pkt proc.).

W czwartek poznaliśmy wstępne dane na temat zachowania realnego PKB w USA w III kw. Zgodnie z oczekiwaniami po tym jak w I i II kw. realny PKB w Stanach Zjednoczonych spadał kwartał do kwartału, w III kw. nastąpiło odbicie w górę. Realny PKB wzrósł – po annualizacji – o 2,6 proc. Roczna dynamika PKB USA pozostała na poziomie +1,8 proc.

Warto chyba obserwować to, co się dzieje na rynku akcji w Hongkongu. Hang Seng spadł w tym tygodniu do najniższego poziomu od 13 lat. W minionym roku słabsze od niego były tylko rosyjskie indeksy giełdowe. Był najsłabszym na świecie głównym indeksem giełdowym w okresie minionych dwóch lat, trzech lat i pięciu lat. To jeszcze nie Chinageddon, ale być może stały od prawie 40 lat kurs hongkońskiego dolara względem dolara amerykańskiego przy osłabieniu się chińskiego juana względem USD do najniższego poziomu od końca 2007 roku powoduje spore zakłócenia w gospodarce Hongkongu.

Okiem eksperta
Rynki akcji pozostają nadal w trendach wzrostowych
Okiem eksperta
Trump nie taki straszny
Okiem eksperta
Trump rozgrzewa rynek kryptowalut
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem Trumpa
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Okiem eksperta
Amerykańskie sankcje na AI mają tylko polityczne znaczenie
Okiem eksperta
Odwilż na rynkach. WIG20 miał nawet tegoroczne maksimum