Po decyzji EBC o trzeciej w tym roku podwyżce wysokości podstawowych stóp procentowych w strefie euro (stopa referencyjna +0,75 pkt proc. do poziomu 2 proc.) kurs EUR/USD spadał o prawie 1 proc. ponownie poniżej poziomu parytetu.
Główne indeksy rynków akcji strefy euro, które przed ogłoszeniem decyzji EBC zniżkowały, później odrabiały straty. Warto zwrócić uwagę, że sporym zaskoczeniem był w tym tygodniu wzrost niemieckiego DAX wyraźnie powyżej przełamanych w dół w drugiej połowie września minimów z marca i lipca. Miesiąc temu wyglądało to na zdecydowanie negatywne dla akcji rozstrzygnięcie, ale w ostatnich dniach ten sygnał został dosyć wyraźnie zanegowany. Na razie DAX dotarł do kolejnego poziomu oporu wyznaczanego przez opadające górne ograniczenie tegorocznego trendu spadkowego przechodzące przez szczyty ze stycznia, czerwca i sierpnia.
Ciekawe, czy nasz sWIG80, który podobnie jak DAX we wrześniu przełamał w dół minima z I kw. i III kw., również wróci powyżej wyznaczanego obecnie przez te dołki poziomu oporu.
O ile nastroje amerykańskich inwestorów indywidualnych (AAII) cały czas kontynuowały rekordowo długą – dłuższą niż poprzedni rekord z czasów pierwszej wojny w Zatoce Perskiej z 1990 roku – serię przewagi „niedźwiedzi” na „bykami”, o tyle w naszym kraju w sondażu INI udział optymistów był wyższy niż udział pesymistów już drugi tydzień z rzędu i ta przewaga była najwyższa od stycznia (+12,7 pkt proc.).
W czwartek poznaliśmy wstępne dane na temat zachowania realnego PKB w USA w III kw. Zgodnie z oczekiwaniami po tym jak w I i II kw. realny PKB w Stanach Zjednoczonych spadał kwartał do kwartału, w III kw. nastąpiło odbicie w górę. Realny PKB wzrósł – po annualizacji – o 2,6 proc. Roczna dynamika PKB USA pozostała na poziomie +1,8 proc.