Spokojny tydzień z wynikami spółek w tle

Brak ważnych publikacji makro sprawia, że najbliższy tydzień na GPW upłynie głównie pod znakiem publikacji raportów finansowych przez spółki.

Publikacja: 22.05.2022 21:00

Marcin Kiepas analityk, Tickmill

Marcin Kiepas analityk, Tickmill

Foto: materiały prasowe

Po ostatnich emocjonujących tygodniach na rynkach finansowych, ten ostatni przyniósł spore wyciszenie. Owszem wciąż gorąco było na rynkach akcji, zwłaszcza tych w USA, gdzie próba złapania dołka spotkała się ze środową kontrą w postaci najgorszej sesji od pandemicznego 2020 roku, ale już na innych rynkach było dużo spokojniej.

Wydaje się, że po tym nerwowym okresie inwestorzy powoli łapią balans i w najbliższym czasie zmienność na rynkach będzie mniejsza. Również na giełdach. Szczególnie, że w kalendarzu brak naprawdę ważnych publikacji makroekonomicznych, które mogłyby wstrząsnąć inwestorami.

Te wrócą dopiero w ostatnich dwóch dniach maja i pierwszym dniu czerwca, gdy będzie miał miejsce wysyp danych inflacyjnych z Europy, co ustawi oczekiwania przed zaplanowanym na 9 czerwca posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, jednocześnie mając duży wpływ na sytuację na europejskich giełdach i na notowania wspólnej waluty.

Bardzo ważnych danych nie będzie, ale to nie znaczy, że rynkowy kalendarz świeci pustkami. I tak w poniedziałek należy zwrócić uwagę na majowy odczyt indeksu instytutu Ifo dla Niemiec, a lokalnie na dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Dzień później zostanie opublikowana cała grupa wstępnych odczytów indeksów PMI za miesiąc maj, obrazująca koniunkturę od Japonii, przez największe europejskie gospodarki, a na USA kończąc. Tego dnia zaplanowane jest również jedno z dwóch w tym tygodniu wystąpień Christine Lagarde (ECB).

W środę decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Rezerw Nowej Zelandii, ale uwaga rynku skupi się przede wszystkim na „minutkach Fed". Najważniejszą pozycją w czwartek jest publikacja zrewidowanych danych o PKB USA za I kwartał, a w piątek o wydatkach i dochodach Amerykanów.

Przy potencjalnym braku mocnych impulsów ze strony rynków globalnych, inwestorzy na GPW bacznie będą zwracać uwagę na raporty kwartalne spółek. A będzie ich naprawdę sporo. We wtorek wyniki za I kwartał opublikuje m.in. Enea, PGE, Bogdanka, Huuuge i Oponeo. W środę Asseco Poland, CCC, Tauron Polska Energia, CI Games i STS. W czwartek dwa giełdowe tuzy, które w ostatnim roku zaliczyły ogromną przecenę, czyli Allegro i CD Projekt, a także BoomBit, Creepy Jar i Biomed Lublin. W piątek wynikami pochwali się PKO Cargo i duża grupa mniejszych spółek.

Oprócz wymienionych wydarzeń niezmiennie cały czas należy obserwować dwa tematy, które nawet jak na chwilę przycichną, to cały czas pozostają kluczowymi z punktu widzenia rynków finansowych. Mianowicie rozwój sytuacji w Ukrainie oraz doniesienia z chińskiej gospodarki. Z tym tylko rozróżnieniem, że wszystkie informacje z Chin mogą okazać się ważne, podczas gdy w przypadku wojny liczyć będą się jedynie takie, które będą dawać nadzieje na jej rychłe zakończenie lub w diametralny sposób zmienią układ sił. Do tego katalogu wydarzeń „innych" można dodać jeszcze jedno, które w ostatnim tygodniu zaznaczyło swoją obecność. Mianowicie przypadki małpiej ospy w Europie i USA.

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych