Marcin Kiepas

Będzie ciąg dalszy zwyżek na GPW? AT sugeruje, że tak

WIG20 ma za sobą spektakularny pierwszy tydzień grudnia. Optymiści zobaczą w nim tzw. rajd Świętego Mikołaja, nadzieję na „efekt stycznia” i generalnie zapowiedź powrotu do trendu wzrostowego. Pesymiści raczej dostrzegą tylko silniejsze rynkowe odreagowanie, na wzór tego z sierpnia, po którym przyjdzie kolejna fala spadków. Kto ma rację?

To będą gorące dwa tygodnie

Ostatni tydzień października na rynkach finansowych rozpoczął się od silnego tąpnięcia cen ropy i sporego osłabienia japońskiego jena.

Słabe zakończenie słabego kwartału na naszej giełdzie. Co dalej?

W poniedziałek warszawska giełda, a w szczególności indeks dużych spółek WIG20, była najsłabszym wskaźnikiem akcji w Europie.

Fed i spółka

Jedyne, co jest pewne na tę chwilę, to tylko to, że w środę Fed obniży stopy, czym rozpocznie cykl luzowania polityki pieniężnej w USA.

Jaki będzie wrzesień na GPW?

Pierwsza sesja we wrześniu rozpoczęła się od sporych spadków WIG20 w pierwszej godzinie notowań, co szybko aktywowało popyt na tańsze akcje i przed południem indeks z nawiązką odrobił straty, żeby w kolejnych godzinach kontynuować zwyżki.

Zielony początek wakacji na giełdzie. To koniec korekty?

Czy powrót WIG20 powyżej 2500 pkt i zeszłotygodniowe zwyżki sWIG80 oznaczają koniec rozpoczętej w połowie maja spadkowej korekty?

To jeszcze nie koniec korekty. WIG20 wymaże tegoroczny wzrost?

W poniedziałek WIG20 zbliżył się do 2400 pkt, testując poziomy nieoglądane od 18 kwietnia i powiększając zasięg rozpoczętej w połowie maja korekty do prawie 7,7 proc.

WIG20 może wrócić do poziomów z początku roku

Dobra wiadomość jest taka, że w średnim i długim okresie trend wzrostowy na giełdzie w Warszawie nie jest zagrożony.

Inwestorzy czekają na inflację

Niższa od prognoz inflacja to szanse na wcześniejsze obniżki stóp Fedu, stymulując giełdy, osłabiając dolara. Wyższa wywoła odwrotną reakcję.

Hossa trwa, ale coraz trudniej w niej odnaleźć logikę

Odsunięcie obniżek stóp, rosnące ceny ropy i niektórych surowców przemysłowych oraz geopolityka zakłóciły giełdowe scenariusze.