Kontrakty terminowe na indeks S&P500 zniżkują o około 1%. Godzinę przed otwarciem parkietów w USA publikowane będą dość istotne dane o sprzedaży detalicznej i tygodniowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych. Dane powinny być słabsze od oczekiwań. W bazowym scenariuszu pierwszą reakcją na gorsze dane będzie pogłębienie spadków na kontraktach terminowych, dalsze umocnienie dolara i jena oraz spadek rentowności obligacji. W miarę zbliżania się otwarcia sytuacja powinna zacząć się poprawiać. Po otwarciu indeksy amerykańskie powinny kontynuować próbę wzrostów z wczoraj w kierunku najbliższych oporów technicznych. Kluczowym wsparciem w krótkim terminie na S&P500 będą okolice 700 punktów. Poprawa na giełdach powinna wznowić presję na osłabienie dolara i umocnić waluty z rynków wschodzących. Równolegle tracić będą kontrakty na obligacje amerykańskie oraz złoto i srebro.
W przypadku gdyby dane makro zaskoczyły pozytywnie reakcja wzrostowa na kontraktach terminowych powinna być ograniczona, ale przyśpieszy to poprawę sentymentu. Zwracamy uwagę, że w przyszłym tygodniu w piątek będzie dzień wygasania dużej liczby kontraktów. Może to sprzyjać większej zmienności w ciągu dnia.
[b]EURPLN[/b]
Eurozłoty utrzymuje się powyżej kluczowego wsparcia w strefie 4,58-4,60. Krótkoterminowym oporem będzie 4,65. Ministerstwo Gospodarki podało szacunek tempa spadku produkcji przemysłowej w lutym (- 10% r/r), ale rynek praktycznie nie zareagował na te dane. Złoty jest w dalszym ciągu uzależniony od sentymentu na rynkach rozwiniętych. Niepewność pozostaje więc duża. Słabo zachowuje się dzisiaj forint węgierski, który traci ponad 1,5% do euro. Konytuacja odbicia indeksów amerykańskich powinna doprowadzić do przełamania wsparcia przy 4,58 i umocnienia się złotego w kierunku 4,40.
[b]EURUSD [/b]