DM IDMSA: W pobliżu szczytów

Początek tego tygodnia przyniósł kontynuację wzrostów na rynkach akcji. W ślad za tym obserwowaliśmy presję na dalsze osłabianie się waluty amerykańskiej i waluty japońskiej. Eurodolar obronił w dniu wczorajszym istotny opór w rejonie 1,43, co spowodowało niewielkie odreagowanie i umocnienie dolara.

Publikacja: 28.07.2009 12:25

W dniu dzisiejszym euro zdołało odrobić już większość strat z wczoraj i ustanowić nowe maksimum lokalne w stosunku do USD. Sytuacja techniczna na wykresie indeksu dolarowego wskazuje na nowe minima na dolarze, co dopełniłoby obecną sekwencję fal .

Mocne pozostają rynki akcji. Lepsze od oczekiwanych wyniki kwartalne spółek i dane makroekonomiczne wyniosły w ostatnich dniach indeksy do rekordowych poziomów od początku marca. Ponadto pojawiające się lepsze od prognoz fundamenty w dalszym ciągu utrzymują apetyt na ryzyko na dość wysokim poziomie, pomimo dużego wykupienia i braku głębszej korekty ostatnich silnych wzrostów indeksów akcji. Dodatkowo optymistyczne nastroje w dniu wczorajszym podtrzymała publikacja danych z USA na temat sprzedaży nowych domów – sprzedaż wzrosła w czerwcu o 11% w ujęciu miesiąc do miesiąca.

W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów powinna w dalszym ciągu skupiać się wokół publikacji wyników spółek i danych na temat indeksu zaufania konsumentów podawanego przez Conference Board. Analitycy oczekują wyższego odczytu tychże danych, a wszelkie rozbieżności z prognozami mogą wywołać silniejszą reakcję na rynkach akcji.

[b]EURPLN[/b]

Utrzymujące się optymistyczne nastroje na rynkach akcji sprzyjają umacnianiu się złotego. Tempo aprecjacji waluty polskiej jednak nieco wyhamowało. Utrzymujący się pozytywny klimat inwestycyjny w dalszym ciągu będzie wspierał złotego, jednak ryzyko korekty rośnie. Istotnym geometrycznym wsparcie pozostaje rejon 4,12, wyznaczony przez projekcję 127,2% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 4,2226 na 4,6018. Najbliższy opór w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 4,2220.

[b]EURUSD[/b]

Dolar w dalszym ciągu traci na wartości w stosunku do euro. W dniu dzisiejszym eurodolar przetestował opór w rejonie 1,4300, tym samym potwierdzając chęć do dalszych wzrostów w okolice maksimum z 3 czerwca 2009 roku na poziomie 1,4336. Strefa 1,4336-1,4352 wyznacza obecnie najbliższy opór. Wsparcie w postaci 38,2% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,4119 znajduje się na poziomie 1,4233. Notowania eurodolara w dalszym ciągu uzależnione będą od sentymentu na rynkach akcji.

[b]GBPUSD[/b]

Notowania GBPUSD w dalszym ciągu znajdują się poniżej oporu na poziomie 1,6580 postaci 78,6% zniesienia fib. Utrzymujący się wciąż na wysokim poziomie apetyt na ryzyko, a także słabość waluty amerykańskiej sprzyjają umacnianiu się waluty brytyjskiej. Funtdolar porusza się w kanale wzrostowym, którego dolne i górne ograniczenie wyznaczają linie poprowadzone odpowiednio po ostatnich minimach i maksimach lokalnych na wykresie w skali 4h. Stąd silnym wsparciem pozostają okolice 1,6400. Siła waluty brytyjskiej w ostatnim czasie wynika głównie ze słabości USD oraz obecnego układu technicznego na wykresie EURGBP.

[b]AUDJPY[/b]

Utrzymujące się pozytywne nastroje na rynkach akcji powodują osłabiania się waluty japońskiej w stosunku do innych walut takich jak AUD czy NZD. AUDUSD zwyżkuje w czym pomaga wzrost cen głównych surowców. Przełamania poziomu 78,40 otworzyło drogę do dalszych wzrostów w okolice maksimum z początku czerwca tego roku. Zdaniem Glenn’a Stevens’a Australia pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów. Australijski indeks zaufania w biznesie wzrósł w II kwartale tego roku do -4pkt. z -24pkt. w poprzednim kwartale. Silnym oporem pozostają okolice 80,40-80,50, natomiast istotne wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym przebiegająca w rejonie 77,40.

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych