Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.02.2025 15:05 Publikacja: 04.10.2024 20:24
Foto: Bartek Sadowski/Bloomberg
W I półroczu liczba podpisanych umów z najemcami powierzchni biurowych spadła o 14 proc. w porównaniu z (rekordowym) rokiem 2023 – wynika z raportu Cushman & Lakefield. Nie dość jednak na tym – mniej więcej połowa umów dotyczyła renegocjacji warunków wynajmu powierzchni przez dotychczasowych najemców. Z kolei dane Jones Lang Lasalle mówią o rosnącym wskaźniku pustostanów, który osiągnął 17,7 proc. i ma być wynikiem zwiększonej aktywności deweloperów we wcześniejszych latach. Spodziewany jest wzrost wskaźnika.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Emisje obligacji korporacyjnych cieszą się niesłabnącą popularnością, co w dużym stopniu jest zasługą relatywnie wysokich stawek WIBOR i mało atrakcyjnej oferty bankowej. Kalkulując zwrot z inwestycji, trzeba jednak pamiętać o nadchodzących zmianach.
Najtrudniej przewidzieć wpływ ewentualnych przyszłych obniżek stóp procentowych na notowania obligacji skarbowych. Teoretycznie obniżki powinny wpływać na spadek rentowności, a więc na wzrost notowań obligacji o stałym oprocentowaniu.
Ostatni tydzień stycznia przyniósł nam dalszą polaryzację między działaniami banków centralnych – EBC i Fed.
W lutym trafią na rynek papiery o terminach wykupu od 3 miesięcy do 12 lat. Ich oprocentowanie w skali roku waha się o 3 do 6,8 proc. Od 28 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.
Na obligacjach spółek dywidendowych notowanych i na parkiecie, i na Catalyst można zarobić średnio 8,2 proc. Stopa dywidendy to średnio 6,7 proc. Wybór jest prosty? Nigdy.
W takich momentach jak obecny uwypukla się przewaga papierów korporacyjnych nad skarbowymi. A zasadniczą przewagą jest posiadanie strategii zarządzania długiem i doświadczenie dyrektorów finansowych wraz z rozbudowaną siecią relacji z kredytodawcami i inwestorami.
Akcje Medicalgorithmics znów znalazły się na celowniku kupujących. Podczas środowej sesji drożały nawet o blisko 6 proc., czemu towarzyszył wysoki obrót.
Działająca w przemyśle kosmicznym spółka rozpoczęła budowę księgi popytu w ramach oferty akcji serii K. Chce pozyskać pieniądze na realizację projektu Mikroglob.
Z początkiem środowej sesji inwestorzy rzucili się do zakupów akcji Synektika, w wyniku czego kurs rósł nawet o ponad 5 proc. osiągając najwyższy poziom w historii. Tak zareagował rynek na publikację wyników kwartalnych, które wypadły nieco lepiej niż zakładali analitycy.
Total Specific Solutions, międzynarodowa grupa informatyczna będzie mieć łącznie prawie jedną czwartą kapitału rzeszowskiej spółki. Jakie ma dalsze plany?
Krajowy indeks największych spółek po porannym zawahaniu przystąpił do odrabiania strat z poniedziałku. I część pola odzyskał, ale nadal ma 30 punktów do maksimum z ostatniego piątku.
Santander Bank Polska odnotował 913,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2024 r. wobec 980,12 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank, prezentując wstępne niezaudytowane dane.
Mimo spadku łącznego wolumenu wytwarzanych przez spółki odpadów, nadal konieczne są istotne inwestycje, zwłaszcza w ich odzysk. Przydałby się przede wszystkim w firmach górniczych, energetycznych i budowlanych.
Z przewidywań analityków wynika, że w przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczyła końcówki zeszłego roku do udanych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas