W 2023 roku deweloperzy intensywnie poszukiwali gruntów do banków ziemi. – Skalę transakcji można uznać za całkiem satysfakcjonującą – ocenia Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Dowodem są systematycznie pojawiające się w mediach informacje o nowych zakupach. Ostatnio np. Dekpol komunikował podpisanie umowy przedwstępnej na 2 ha gruntu pod osiedle w Sopocie – wskazuje.
Zdaniem eksperta problemem były ceny działek inwestycyjnych, które po wyhamowaniu w 2022 roku ponownie ostro przyspieszyły. – Powód wydaje się oczywisty: dopalacz popytowy, czyli program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – uważa ekspert.
Czytaj więcej
W trudnym otoczeniu makroekonomicznym najlepiej na rynku najmu instytucjonalnego radzą sobie wyspecjalizowane platformy z własnym zapleczem. Pod względem fundamentów rynek mieszkań na wynajem nad Wisłą jest silny i perspektywiczny.
Rekordowe transakcje
Małgorzata Wełnowska, starszy analityk Cenatorium, potwierdza: ceny gruntów inwestycyjnych są wciąż w trendzie wzrostowym.
– Z roku na rok są coraz wyższe. Ceny działek determinują przede wszystkim lokalizacja i dostępność infrastruktury – wyjaśnia ekspertka. – Na lokalnych rynkach sytuacja jest bardziej zróżnicowana, a wzrosty cen są bezpośrednio związane z metrażem działki, adresem czy dokumentami planistycznymi dla danego terenu. Nie jest zaskoczeniem, że najdroższe i najbardziej pożądane lokalizacje to Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław i Poznań.