Dobre wieści ze Scope Fluidics. Akcje drożeją

Spółka zależna nawiązała współpracę z niemiecką firmą BIT Analytical Instruments w ramach projektu BacterOMIC. Jego komercjalizacja jest coraz bliżej.

Aktualizacja: 08.11.2023 10:16 Publikacja: 07.11.2023 21:25

Dobre wieści ze Scope Fluidics. Akcje drożeją

Foto: materiały prasowe

Notowania Scope Fluidics rozpoczęły środową sesję od solidnych wzrostów. Około godz. 10 akcje zyskują niemal 7 proc. To reakcja na informację, która wczoraj wieczorem napłynęła na rynek.

BIT Analytical Instruments wyprodukuje 10 urządzeń, które zostaną wykorzystane do rozpoczęcia produkcji komercyjnej systemu BacterOMIC oraz będą mogły zostać wykorzystywane w ramach tzw. early access program w miarę zwiększania liczby ośrodków biorących w nim udział. Całkowite wynagrodzenie BIT wyniesie 600 tys. euro i obejmuje przygotowanie dokumentacji i infrastruktury do seryjnej produkcji urządzeń oraz koszt produkcji pilotażowej serii.

Współpraca z niemieckim partnerem wpisuje się w cele związane z rozwojem systemu BacterOMIC.

- Spodziewamy się dostarczenia pierwszej partii urządzeń już w pierwszym kwartale 2024 r.- informuje prezes i akcjonariusz Scope Fluidics, Piotr Garstecki.

Czytaj więcej

Firmy biotechnologiczne niedoceniane przez inwestorów

Polska spółka podkreśla, że BacterOMIC stanowi odpowiedź na narastające globalnie zagrożenie medyczne, jakim jest antybiotykooporność bakterii. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że do 2050 r. roczna liczba zgonów z powodu zakażeń wywołanych lekoopornymi drobnoustrojami wzrośnie z 700 tys. do 10 mln rocznie, co oznacza, że staną się one jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Technologia polskiej firmy ma przyspieszyć i zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów, poprzez wskazywanie najlepszych terapii celowanych. W czasie do 16 godzin precyzyjnie oceni wrażliwość bakterii na antybiotyki i dostarczy informacji na temat danego patogenu.

O Scope Fluidics zrobiło się głośno rok temu po komercjalizacji jej pierwszego projektu: technologii PCR|ONE, służącej do szybkiego wykrywania infekcji. Technologię tę rozwijała spółka zależna Curiosity Diagnostics, która została sprzedana w sierpniu 2022 r. amerykańskiej firmie Bio-Rad Laboratories za łączną kwotę 170 mln USD.

Medycyna i zdrowie
Zaskakujące wyniki Celonu. Znamy przyczynę
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Medycyna i zdrowie
Odbicie w biotechnologii. Dobre wieści z Selvity
Medycyna i zdrowie
Molecure startuje z ofertą. Jest ruch głównego akcjonariusza
Medycyna i zdrowie
Airway ma inwestora. Rynek znów uwierzył w spółkę
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Medycyna i zdrowie
Synektik ma plan na dalszy wzrost biznesu
Medycyna i zdrowie
Polska biotechnologia w ciekawym momencie. Rok 2025 będzie przełomowy?