W III kwartale banki zanotowały spadek popytu i zaostrzały warunki udzielania kredytów w niemal wszystkich segmentach, a w IV kwartale niewiele się zmieni – wynika z najnowszego raportu „Sytuacja na rynku kredytowym” przedstawionego w poniedziałek przez NBP.
"Na IV kwartał 2022 r. banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz oczekują, z wyjątkiem krótkoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw, dalszego spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw ma być znaczny” – czytamy.
Jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, III kw. przyniósł ponowny silny spadek popytu w wyniku m.in. pogorszenia się sytuacji gospodarstw domowych, prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zmian w wydatkach konsumpcyjnych. W tym czasie banki, po rocznym okresie zaostrzania kryteriów, nieznaczne złagodziły warunki udzielania tego typu kredytów (pod wpływem spadku popytu i wzrostu konkurencji ze strony innych banków). W IV kwartale należy oczekiwać nieznacznego zaostrzanie polityki kredytowej przy spadku popytu w skali nieco mniejszej niż w poprzednich kwartałach bieżącego roku.
Czytaj więcej
Zapaść na rynku mieszkaniowym może mieć duże konsekwencje dla gospodarki. Potrzebna jest szybka stymulacja.
W segmencie kredytów konsumenckich miniony kwartał to zaostrzenie kryteriów polityki kredytowej (motywowane m.in. pogorszeniem się sytuacji gospodarstw domowych i wzrostem stóp procentowych) oraz zaostrzenie większości warunków kredytowania (w tym podniesienie marży kredytowej i marży na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, przy jednoczesnym obniżeniu pozaodsetkowych kosztów kredytu). Popyt na kredyty konsumenckie również spadał: na skutek pogorszenia się sytuacji gospodarstw domowych, zaostrzenia warunków ich udzielania oraz spadku zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku. Oczekiwania na IV kwartał 2022 r.: to kontynuacja zaostrzania polityki kredytowej i dalszy spadek popyt.