Można uznać, że decyzje wielu gospodarstw domowych o zaciągnięciu kredytu walutowego miały racjonalne uzasadnienie. W długim okresie proces nominalnej konwergencji gospodarki polskiej w relacji do krajów strefy euro będzie powodował z jednej strony szybsze tempo wzrostu cen, z drugiej – wzrostowy trend złotego wobec euro i franka szwajcarskiego. Wyższa oczekiwana inflacja będzie wymuszać utrzymywanie wyższego poziomu stóp procentowych kredytów złotowych. Aprecjacja nominalna będzie natomiast powodować niższą w złotych wartość walutowych rat kredytowych. Zatem racjonalne jest długoterminowe zadłużenie się w walucie obcej, o ile postępować będzie proces konwergencji.
[srodtytul]Jest jednak „ale”[/srodtytul]
W krótkim okresie kredytobiorcy mogą być jednak narażeni na skutki przejściowej deprecjacji złotego w stosunku do walut obcych i właśnie ten efekt jest odczuwalny teraz przez pożyczkobiorców. Deprecjacja może przebiegać w sposób gwałtowny i stanowi koszt, jaki przychodzi ponieść w pewnym okresie za wcześniejszą akceptację ryzyka kursowego. Problem nabiera groźnych rozmiarów w chwili, gdy skala osłabienia złotego powoduje, że gospodarstwa domowe nie są w stanie sprostać gwałtownie rosnącym kosztom obsługi kredytu walutowego. To przekształcenie ryzyka kursowego w ryzyko kredytowe następuje w przypadku niewystarczających dochodów kredytobiorców pozwalających przetrzymać skutki czasowego osłabienia złotego.
Polskie przepisy ostrożnościowe właśnie ten czynnik biorą pod uwagę. Mając na względzie brak walutowych dochodów gospodarstw domowych jedynym zabezpieczeniem przed ryzykiem kursowym jest odpowiednia nadwyżka dochodów. Bufor chroniący przed skutkami deprecjacji tworzy wyznaczenie zdolności kredytowej na podstawie kosztów obsługi kredytu obliczonych w oparciu o wyższe, złotowe stopy procentowe oraz założenie wyższego o 20 procent kapitału kredytowego. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła ostatnio limit relacji zadłużenia do dochodów kredytobiorcy i wyznaczyła maksymalny okres kredytowania.
[srodtytul]Uwaga na refinansowanie[/srodtytul]