Europejski standard raportowania o zrównoważonym rozwoju w serii standardów S nadaje kształt ujawnieniom tworzącym ramy sprawozdawcze dla informacji o relacjach podmiotu z istotnymi interesariuszami. Celem standardu S2 jest poinformowanie czytelnika raportu o praktykach oraz skutkach tych praktyk w zakresie zarządzania istotnymi wpływami, ryzykami i szansami związanymi z pracownikami w łańcuchu wartości.
Podobnie jak pozostałe elementy ESRS, również S2 jest skupiony wokół i zależny od koncepcji istotności. Jedynie w przypadku gdy podmiot sprawozdający badaniem istotności określi, że posiada istotne wpływy, ryzyka lub szanse związane z tematami pokrywanymi standardem.
W strukturze ujawnień standardu S2 publikowane będą informacje o politykach, procesach i działaniach wpływających na zarządzanie w relacjach z pracownikami w łańcuchu wartości.
Istotnym novum jest tutaj odniesienie nie tylko do łańcucha dostaw, ale też do całego łańcucha wartości. W standardach raportowania autorstwa GRI (Global Reporting Initiative), w ramach sekcji GRI 414 proponowane były ujawnienia odnoszące się do badania podmiotów w łańcuchu dostaw za pomocą kryteriów społecznych. Potencjalny zakres ujawnień standardu ESRS S2 znacząco wykracza poza ramy znane z uprzednio stosowanych standardów raportowania.
Do czego potrzebne jest mapowanie interesariuszy na łańcuchu wartości w kontekście raportowania w standardzie ESRS S2?
Raportowanie o zrównoważonym rozwoju w sposób mocniejszy niż dotychczas angażuje opinie stron, na które podmiot raportujący wywiera wpływ. Już na etapie samego badania istotnych tematów kluczowa staje się opinia interesariusza. Tak zwane badania istotności to element niezbędny w przypadku raportowania zgodnego ze standardami ESRS.