Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 16:14 Publikacja: 04.06.2024 06:00
Foto: Adobestock
– Rynki energetyczne reagowały na decyzję OPEC+ o przedłużeniu cięć produkcji. Mimo pokaźnych wzrostów notowań gazu ziemnego sytuacja fundamentalna na tym rynku stawia surowiec w ciekawej sytuacji, w której gaz musi reagować na przeciwstawne do siebie informacje dotyczące prognoz pogody oraz popytu wewnętrznego na rynku energetycznym – wskazują analitycy z XTB.
Pogoda w przypadku gazu ziemnego ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o okres zarówno zimowy, jak i letni. W tym pierwszym gaz wykorzystywany jest oczywiście do ogrzewania. W drugim gaz ma znaczenie ze względu na używanie go w urządzeniach chłodniczych w Stanach Zjednoczonych. Im bardziej ekstremalne temperatury – w jedną lub w drugą stronę – tym lepiej dla notowań gazu. Tymczasem prognozy pogody w USA zdają się odwracać.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas