Daniel Kostecki, CMC Markets: Rynkowa zabawa trwa nadal, ale…

Amerykańskie dane gospodarcze nie do końca oddają rzeczywistość. Spotkanie statystyki z rzeczywistością może okazać się sporym zaskoczeniem dla rynków w dalszej części roku – mówi Daniel Kostecki, analityk firmy CMC Markets.

Publikacja: 13.02.2024 18:16

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Daniel Kostecki, analityk firmy CMC Markets.

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Daniel Kostecki, analityk firmy CMC Markets.

Foto: materiały prasowe

Kiedy pojawiły się ETF-y na bitcoina w USA cena samego bitcoina poszła w dół i zeszła nawet poniżej poziomu 40 tys. USD. Sytuacja się jednak uspokoiła i obecnie wycena sięga już powyżej 50 tys. USD. Ten powrót optymizmu to efekt tego, że generalnie na światowych rynkach finansowych panują dobre nastroje?

Sam spadek ceny bitcoina mógł wynikać z tego, że przekształcono zamknięty fundusz Grayscale w otwarty fundusz ETF i w końcu można było z niego wyjść. Inwestorzy, mając tę możliwość, zaczęli wyprzedawać swoje jednostki. Był to silniejszy ruch niż początkowe napływ pieniędzy do nowo powstałych funduszy. Łącznie wyprzedali oni jednostki o wartości prawie 6,5 mld USD. Pojawiły się jednak też napływy do nowych funduszy i obecnie netto wynoszą one już 3 mld USD. Wydaje się, że te napływy nadal będą rosły. Na razie więc to Wall Street przejęło pałeczkę, jeśli chodzi o notowania bitcoina. Obecna korelacja między notowaniami bitcoina a napływami do funduszy wynosi 92 proc.

Do jakich poziomów może nas to doprowadzić? Mamy napływy do funduszy, zbliżający się halving… perspektywy wydają się być obiecujące.

Patrząc na cykle i przeszłość, to największe wzrosty zaczynały się dopiero po halvingu, czyli w tym przypadku miałoby to nastąpić po kwietniu. Jeśli cykl miałby się powtórzyć, to wzrosty powinny trwać do października 2025 r. Nie brakuje natomiast głosów, że ten cykl zostanie nieco zaburzony przez ETF-y. To by oznaczało, że bitcoin ma szansę zaliczyć rajd, jeszcze zanim faktycznie będziemy mieli halving. Biorąc pod uwagę, że każdy kolejny rajd na bitcoinie charakteryzuje się coraz niższą stopą zwrotu – i tak powinno to wyglądać w kolejnych cyklach – to myślę, że cena pomiędzy 92 tys. – 100 tys. USD jest jak najbardziej do osiągnięcia. Za bardzo nie ma obecnie argumentów za tym, by sprzedawać bitcoina. Jeśli ktoś nie ma wyjątkowych potrzeb prywatnych, to mając na uwadze napływający kapitał, trudno jest uzasadniać sprzedaż bitcoinów.

To będzie miało też przełożenie na notowania innych kryptowalut?

Myślę, że z czasem tak się stanie i będziemy też mieli większy ruch na innych głównych kryptowalutach. Na części z nich już w zasadzie mieliśmy rajd, czego przykładem jest chociażby solana. Dużo osób czeka oczywiście też, aż ruch wykona etherum. Wydaje się jednak, że na to trzeba będzie jeszcze poczekać. Rynek kryptowalut jest obecnie wspierany także tym, co dzieje się na rynku akcji. Chodzi głównie o wzrost płynności rozumiany przez wzrost rezerw banków w Fedzie. To związane jest z kolei z operacjami revers repo. Efekt zmniejszania sumy bilansowej Fedu i programu ilościowego zacieśnienia jest tym samym przyćmiewany. Mamy więc ogromną płynność, która zagościła na amerykańskim rynku finansowym, i to dostarcza paliwa do rajdu ryzykownych aktywów.

Rozmawialiśmy ostatnio w listopadzie i wtedy byłeś generalnie optymistą, ale też wskazywałeś, że rok 2024 wcale nie musi być tak dobry dla inwestorów, jak to niektórzy wskazują. Twoja optyka się teraz zmieniła?

Moja optyka się nie zmieniła. Uważam, że część danych, które poznajemy, jest po prostu statystyką, a nie do końca rzeczywistością. Widać to było ostatnio dobrze na przykładzie danych z amerykańskiego rynku pracy. Mowa była chociażby o wzroście płac. W Stanach Zjednoczonych liczy się płace w przeliczeniu na godzinę. Wzrost stawki godzinowej wcale nie wynikał z tego, że faktycznie płace rosły, tylko dlatego, że przepracowano mniej godzin. Siła nabywcza wcale się więc nie zmieniła. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku danych z rynku pracy. Liczba etatów rośnie, ale liczba pracujących się nie zmienia od kilku miesięcy. To sugeruje, że coraz więcej osób pracuje na więcej niż jeden etat, a to też nie jest dobre. Kiedyś więc te dane się urealnią, a obecnie żyjemy jednak trochę w zakłamanym statystycznie świecie. Pytanie brzmi, kiedy statystyka spotka się z realiami i tym samym spotkać z nimi będzie musiał się także rynek. Okazać się może wtedy, że te realia nie są tak sprzyjające, jak mogłoby się wydawać. To może być zaskoczenie w dalszej części tego roku.

W ostatnim czasie dobrze prezentuje się także złoty, i to mimo mocnego dolara. Tutaj pomaga jastrzębia postawa RPP. Możemy być spokojni o notowania naszej waluty?

O przyszłość naszej waluty na razie nie musimy się bać, a przynajmniej do przyszłego miesiąca lub do wiosny. W Polsce cały czas będziemy mieli do czynienia ze wzrostem realnych stóp procentowych, bo inflacja będzie spadać. To powinno sprzyjać złotemu. Jestem natomiast sceptyczny odnośnie do tego, czy złoty wytrzyma kolejną falę inflacji. Jeśli dane o inflacji CPI pokazałyby znów poziom 7–8 proc., to jestem już bardziej sceptyczny wobec złotego. W drugiej części roku złoty może być więc słabszy.

Na razie jednak złoty trzyma się mocno, a to z kolei chyba dobra informacja dla spółek z GPW, a przede wszystkim dla indeksu WIG20, w którym lubują się przecież inwestorzy zagraniczni?

To prawda. Dane dodatkowo pokazują, że mamy bardzo duże napływy kapitału do szeroko rozumianych emerging markets, chociaż tam oczywiście dużą rolę odgrywają Chiny. Zwracam natomiast uwagę, że wcześniej oczekiwano, iż w Polsce stopy procentowe będą spadały. Jeśli pozostaną one na niezmienionym poziomie, to wyceny, jeśli miałyby być wyższe, mogłyby się odkleić od stopy wolnej od ryzyka. Brak spadku stóp powoduje, że inwestowanie poza rynkiem akcji jest atrakcyjniejsze. Jeśli WIG20 miałby być powyżej 2400 pkt lub dojść do 2500 pkt, to byłyby to poziomy dość wysokie, zakładając oczywiście brak obniżek stóp procentowych.

Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump straszy cłami, ale docelowo będą dużo niższe
Inwestycje
Michał Wojciechowski, BM mBanku: Dywersyfikacja ratuje początkujących
Inwestycje
Co prognozują krajowe instytucje na ten rok? Prezentujemy zestawienie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inwestycje
Masz gotówkę i chcesz zainwestować w obligacje? Tłumaczymy, jak to zrobić
Inwestycje
Gaz ziemny ponownie w centrum uwagi. Notowania mocno idą w górę