Business judgement rule w praktyce

Rok temu weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która wprowadziła m.in. zasadę biznesowej oceny sytuacji (business judgement rule). Choć w Polsce stanowiło to wówczas nowość, to analogiczne rozwiązanie wywodzące się z krajów anglosaskich funkcjonowało także w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Słowacji i Rumunii.

Publikacja: 21.10.2023 15:37

Paweł Pogorzelski, Lider White-Collar Crime Advisory, EY Law

Paweł Pogorzelski, Lider White-Collar Crime Advisory, EY Law

Foto: materiały prasowe

Celem wspomnianej nowelizacji było położenie nacisku na ocenę działań członków organów spółki z perspektywy prawidłowości trybu podejmowania decyzji i w odniesieniu do związanych z tym ram czasowych oraz okoliczności temu towarzyszących zamiast, jak miało to miejsce wcześniej, dokonywania oceny retrospektywnej przez pryzmat osiągniętych rezultatów.

Zgodnie z zasadą biznesowej oceny sytuacji członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator spółki nie narusza obowiązku dołożenia należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności, jeżeli postępując w sposób lojalny wobec firmy, działa w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego, w tym na podstawie informacji, analiz i opinii, które powinny być w danych okolicznościach uwzględnione przy dokonywaniu wnikliwej oceny.

Pozostało jeszcze 82% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos