Jarosław Grzegorz

Konsekwencje ustawy o ochronie sygnalistów dla spółki giełdowej

Ustawa o ochronie sygnalistów nałożyła na średnie i duże podmioty szereg nowych obowiązków, w tym prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających, które wymagają odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi.

Wdrożenie ustawy o ochronie sygnalistów w spółce giełdowej – co dalej po 25 września?

Już 25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa o ochronie sygnalistów implementująca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UE. Dla większości przedsiębiorców oznacza to konieczność wdrożenia lub dostosowania wewnętrznych procedur zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych. Z tego względu tematyka sygnalistów spędza sen z powiek wielu osobom odpowiedzialnym za compliance w spółkach.

Zgodność w czasach rewolucji AI

Sztuczna inteligencja zmieni świat poprzez automatyzację zadań, co zwiększy wydajność i umożliwi nowe odkrycia w różnych dziedzinach. Ponadto AI wpłynie na sposób, w jaki podejmujemy decyzje, zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym, oferując bardziej zaawansowane i spersonalizowane rozwiązania.

Business judgement rule w praktyce

Rok temu weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która wprowadziła m.in. zasadę biznesowej oceny sytuacji (business judgement rule). Choć w Polsce stanowiło to wówczas nowość, to analogiczne rozwiązanie wywodzące się z krajów anglosaskich funkcjonowało także w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Słowacji i Rumunii.

Najważniejsze wyzwania w obszarze compliance

Jakie wyzwania w zakresie compliance czekają emitentów w 2023 roku?