Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 16:44 Publikacja: 16.06.2023 16:28
Katarzyna Sarek-Sadurska, radca prawny, partner, liderka zespołu prawa HR, Deloitte Legal
Foto: materiały prasowe
Wprowadziła ona nowe uprawnienia dla pracowników i liczne obowiązki dla pracodawców. Efektem tych zmian jest konieczność przeglądu i dostosowania przez firmy wewnętrznych dokumentów i stosowanych wzorów (np. umów o pracę czy informacji o warunkach zatrudnienia). W wielu firmach te zmiany w prawie pracy wpłyną w krótko- i długoterminowej perspektywie na codzienne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
Dzisiejsza sesja na Wall Street przynosi silne wzrosty, napędzane lepszymi od oczekiwań wynikami finansowymi kluczowych instytucji oraz zaskakującymi danymi makroekonomicznymi. S&P 500 notuje największy jednodniowy skok od wyborów w USA, co jest silnie powiązane z niższym od prognoz odczytem inflacji bazowej. W tym optymistycznym klimacie sektor finansowy, a w szczególności Goldman Sachs i BlackRock, wyróżniają się na tle rynku.
„Kluczowych dni” na rynkach w ostatnim czasie nie brakuje, jak nie ISM, to PPI. Jak nie bezrobocie to CPI. I tak dalej… A właśnie, dziś oczy zwrócone będą na inflację konsumentów w USA. I wyniki giełdowych tuzów.
Niewiele trzeba było, by fala euforii po pełnej wygranej republikanów w listopadowych wyborach w USA opadła.
Echa piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy widoczne były jeszcze na początku bieżącego tygodnia.
Dane o inflacji w grudniu w Polsce i Stanach Zjednoczonych, start posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Jeśli oferta akcji Diagnostyki się powiedziecie, to będzie to dobry sygnał dla innych spółek, które myślą o debiucie na GPW – mówi Kamil Wardzyński, dyrektor w PwC.
Wtorkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 zyskał 0,75 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 0,61 procent.
Korekta na Wall Street wydaje się być bardzo niezdecydowana. Pomimo strat na wczorajszym otwarciu, amerykańskie indeksy zamknęły sesję na zielono, utrzymując pozytywne momentum aż do dzisiejszego otwarcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas