Czy na warszawskiej giełdzie są spółki spełniające kryteria strategii CANSLIM?

GPW jest młodym i wciąż stosunkowo niewielkim rynkiem, ale można na nim znaleźć spółki mające przynajmniej część cech wymaganych przez strategię CANSLIM.

Aktualizacja: 03.06.2013 13:25 Publikacja: 03.06.2013 06:00

Czy na warszawskiej giełdzie są spółki spełniające kryteria strategii CANSLIM?

Foto: PARKIET

Jeśli chodzi o zwiększanie zysków w wysokim tempie, liderami rynku są przede wszystkim takie spółki jak odzieżowe LPP, cukierniczy Wawel czy handlowy Eurocash. W przypadku tej ostatnie firmy dobrego obrazu nie psuje nawet nieco słabszy od oczekiwań I kwartał. W latach 2011 i 2012 LPP zwiększyło zysk netto odpowiednio o 95 proc. i 31 proc., Wawel o 19 proc. i 17 proc., natomiast Eurocash o 5 proc. i 87 proc. W dwucyfrowym tempie w ostatnich latach rosły też zyski na akcję tych firm.

Te spółki cechują się także tym, że kursy ich akcji rosły zdecydowanie szybciej niż większości innych firm. Do tego grona można też zaliczyć Police, Zetkamę, Azoty Tarnów czy Farmacol.

AKCJA „PARKIETU" – INWESTYCYJNE ABCPOMAGAMY INWESTOROM ZAROBIĆ PIERWSZY MILION

Na GPW jest kilka firm oferujących nowe, innowacyjne na rynku produkty. Jednym z przykładów jest Integer, który w ostatnich latach również mógł się pochwalić wysoką dynamiką wzrostu zarobków. Poprzez swój innowacyjny system paczkomatów firma chce złamać monopol Poczty Polskiej na tym rynku. Innym przykładem może być PZ Cormay, który chce wprowadzić do sprzedaży przełomowy na skalę światową analizator krwi BlueBox. Innowacyjność to problem polskiej gospodarki, co widać także na GPW. Więcej firm mogących pochwalić się nowym produktem znajduje się na NewConnect. Jednak z reguły to ryzykowne start-upy, niespełniające żadnego z pozostałych kryteriów strategii CANSLIM. Wyjątkiem jest MedicAlgorithmics, które nie tylko ma wyróżniający się na rynku produkt (przenośny aparat monitorujący pracę serca), ale także dynamicznie i regularnie poprawia wyniki oraz ma w akcjonariacie inwestorów instytucjonalnych.

Tą ostatnią cechą wyróżniają się spółki, które są transparentne i regularnie notują dobre wyniki. Warto jednak zaznaczyć, że raporty pokazują tylko udział akcjonariuszy przekraczający co najmniej 5 proc. Oznacza to, że pod tym progiem mogą się znajdować np. OFE. Ich obecność można jednak sprawdzić na podstawie ich sprawozdań publikowanych na koniec każdego roku.

Trwa akcja: „Szkoła giełdowa". Inwestorze! Masz pytania dotyczące inwestycji? Prześlij je nam na poniższy adres, a my zadamy je giełdowym ekspertom.

[email protected]

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos