Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.04.2018 09:39 Publikacja: 13.04.2018 09:39
Foto: Archiwum
Na początku 2018 r. Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że giełdy kryptowalutowe świadczą usługi płatnicze bez licencji i kilka z nich wpisała na listę swoich ostrzeżeń, jednocześnie wysyłając do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jak powszechnie wiadomo, łatwo na tę listę trafić, trudniej się z niej wydostać. W mediach zrobiło się sporo szumu i branża dostała mocny cios wizerunkowy.
Mniej więcej w tym samym czasie głośno było o wspólnej akcji KNF i Narodowego Banku Polskiego (NBP): „Uważaj na kryptowaluty", w której za cel nadrzędny postawiono sobie uświadomienie Polaków, że kryptowaluty nie są elektronicznym pieniądzem, a spekulacja nimi obarczona jest wysokim ryzykiem. Powstała strona internetowa i ewangelizujące wideo, a hitem całej kampanii było opłacenie youtuberów, by w swoich nagraniach także krytykowali kryptowaluty, ale bez informacji, że akcja jest sponsorowana przez NBP i KNF. Na ostrzeżeniach i troskliwym uświadamianiu jednak nie koniec.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.
Zachowanie indeksu WIG20 wpisuje się w jego historyczne zależności. Gdyby udało mu się wyjść na wyraźnie wyższe poziomy, wtedy można byłoby nabrać większej wiary we wzrosty – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Citi oczekuje, że cena ropy Brent będzie wynosić w 2025 r. średnio 67 dolarów za baryłkę, w porównaniu z poprzednią prognozą 62 dolarów. Podniósł także średnią prognozę dla ropy WTI do 63 dolarów za baryłkę, nie podając poprzedniej.
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
– Będąc początkującym inwestorem, chciałbym znaleźć instrument, który pozwoli nie przejmować się tym, kto jest prezydentem, czy będzie wojna handlowa. Wtedy bym wybrał uniwersalny ETF – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor biura maklerskiego mBanku.
Część towarzystw funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich czy firm doradczych już opublikowała swoje tegoroczne prognozy albo zrobi to lada moment. W poniższej tabeli prezentujemy nasze zestawienie oczekiwań wobec kilku głównych klas aktywów.
Zachowanie indeksu WIG20 wpisuje się w jego historyczne zależności. Gdyby udało mu się wyjść na wyraźnie wyższe poziomy, wtedy można byłoby nabrać większej wiary we wzrosty – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowego cła na produkty z Chin. Pomysł ten jest obecnie konsultowany z członkami administracji prezydenckiej.
Rzadkie aktywa, takie jak złoto i bitcoin, były najskuteczniejszymi klasami aktywów w ubiegłym roku. Zapewniają one ochronę przed ciągłą dewaluacją walut fiducjarnych z powodu inflacji, rosnącego poziomu zadłużenia i napięć geopolitycznych.
Porcja statystyk z najnowszych danych dotyczących PIT za 2023 r. Widać w nich wyraźnie jak znacząco wzrosła liczba osób w II progu podatkowym. W 2022 r. najwyższą (pomijając daninę solidarnościową) stawkę płaciło prawie 750 tys. osób, podczas gdy rok później było to już 1,3 mln płatników.
Notowania bitcoina przebiły podczas poniedziałkowej sesji poziom 109 tys. USD i ustanowiły nowy rekord. Na rynku panował optymizm związany z inauguracją nowej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa. Z przecieków było wiadomo, że nowy prezydent ma zamiar podpisać rozporządzenie nakazujące traktować rozwój rynku kryptowalut jako „priorytet narodowy”.
Notowania najpopularniejszej kryptowaluty świata biją kolejne rekordy w oczekiwaniu na zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 47 prezydenta USA. Rynek z dużymi nadziejami czeka na realizację obietnic wyborczych.
Luźna polityka monetarna jest korzystna dla bitcoina i innych ryzykownych aktywów, ponieważ wpływa ona na spadek kosztu kapitału.
– Członkowie RPP są gotowi obniżać stopy, gdy będzie to możliwe. Na razie nie ma ku temu warunków – poinformował prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji. – Ktoś myli politykę z polityką pieniężną – skomentował minister finansów Andrzej Domański.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas