Inwestowanie w zagrożone aktywa (distressed assets)

Upadłość i restrukturyzacja szansą dla inwestora i dłużnika.

Publikacja: 08.06.2020 11:45

Inwestowanie w zagrożone aktywa (distressed assets)

Foto: Adobestock

Przed nami kolejny etap odmrażania gospodarki. Przedsiębiorcy z różnych branż muszą otrząsnąć się po lockdownie. Uruchamianie kolejnych sektorów przywraca nadzieję na powrót do normalności, przy czym firmy bardzo szybko muszą dostosować się do nowej rzeczywistości. Choć część przedsiębiorców deklaruje odbudowę przychodów i utrzymanie płynności finansowej, to jednak dla wielu z nich pandemia COVID-19 oznacza konieczność zmierzenia się z ryzykiem własnej niewypłacalności, a w konsekwencji restrukturyzacji lub upadłości.

Niezależnie od negatywnych skutków epidemii dla życia społecznego jedno jest pewne: jeśli chcemy odbudować gospodarkę i wyjść z kryzysu, aktywa muszą dalej pracować. Rynek nie znosi próżni.

Niewypłacalność, a w dalszej kolejności upadłość bądź restrukturyzacja uwalnia zagrożone aktywa (distressed assets) i pozwala na przygotowanie projektu inwestycyjnego z udziałem nowego inwestora.

Przygotowanie inwestycji z udziałem aktywów podmiotu zagrożonego niewypłacalnością winno być poprzedzone kompleksową analizą biznesową, ekonomiczną i prawną. Chcąc płynnie poruszać się na rynku aktywów zagrożonych konieczna jest znajomość mechanizmów inwestycyjnych w zagrożone aktywa z wykorzystaniem instrumentów egzekucyjnych, upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Nabywanie aktywów poza postępowaniem egzekucyjnym i upadłościowym niesie ze sobą ryzyko odpowiedzialności za długi wygenerowane przez dotychczasowego właściciela. Zdecydowanie korzystniejsze dla inwestorów są formy nabywania aktywów poprzez sprzedaż ze skutkami egzekucyjnymi, co pozwala odciąć się od dotychczasowych zobowiązań.

Ciekawą formę inwestowania stanowi znowelizowana w marcu br. instytucja likwidacji przygotowanej (pre-pack), a także przejmowanie aktywów w postępowaniach egzekucyjnych. Po ogłoszeniu upadłości możliwe jest nabywanie aktywów w ramach prowadzonej przez syndyka likwidacji masy upadłości, tj. poprzez ich sprzedaż czy to w przetargu czy też z wolnej ręki. Czasami możliwe jest jednak pominięcie procedur stricte upadłościowych, np. poprzez zawarcie układu w ramach dotychczasowego postępowania upadłościowego. Odrębną grupę narzędzi inwestycyjnych zawierają procedury restrukturyzacyjne, które pozwalają wesprzeć dotychczasowego przedsiębiorcę na warunkach ustalonych w ramach przyjętego układu.

Kryzys gospodarczy wywołany przez COVID-19 uwolni znaczną ilość zagrożonych aktywów. Znajomość zasad inwestowania z wykorzystaniem składników majątkowych podmiotów zagrożonych niewypłacalnością lub względem których otwarto postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne stanowić będzie unikalną wiedzę, która wzmocni pozycję inwestorów w taką wiedzę wyposażonych.

Marcin Krzemiński

radca prawny, doradca restrukturyzacyjny

Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria Prawnicza sp. j.

Bankruptcy Investment sp. z o.o.

IWUR Instytut Wycen Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych sp. z o.o.

 

Zapraszamy na szkolenie online: „Inwestowanie w zagrożone aktywa. Upadłość i restrukturyzacja szansą dla inwestora i dłużnika". Odbędzie się ono już 19 czerwca, o godzinie 9.30.

Więcej informacji na stronie:

https://konferencje.rp.pl/wydarzenia/12/1704-inwestowanie-w-zagrozone-aktywa

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos