Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.06.2020 14:03 Publikacja: 23.06.2020 14:03
Izabela Olszewska, członek zarządu GPW
Foto: parkiet.com
Ostatnie miesiące na giełdzie upływają pod znakiem wzmożonej aktywności inwestorów indywidualnych. Ich pierwszym wyborem są oczywiście akcje, a także kontrakty terminowe. Niemniej jednak zainteresowali się oni również innymi instrumentami z oferty GPW. Dobrze to widać na przykładzie produktów strukturyzowanych. W okresie od stycznia do maja obrót nimi przekroczył 1,25 mld zł, co oznacza, że lada moment zostanie pobity wynik z całego ubiegłego roku, kiedy to obrót „strukturami" wyniósł 1,31 mld zł. Oczywiście patrząc na te liczby, można mówić o sukcesie. Czy jednak aby na pewno?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zrównoważony rozwój w biznesie to już nie tylko dobra wola przedsiębiorcy, ale wymóg i ważny obszar z punktu widzenia interesariuszy firmy. Wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD przedsiębiorstwa zobowiązane zostały do szczegółowego raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Korekta jest czymś naturalnym. Spadek o 3–5 proc. w kilka dni jest możliwy. Ale w dłuższym terminie WIG może spokojnie przebić 100 tys. pkt, tylko nie w tym tempie, bo jest szokujące – mówi Mariusz Jagodziński, zarządzający funduszami, członek zarządu Mount TFI.
Prawie 2,9 proc. zyskał we wtorek WIG20 i osiągnął najwyższy poziom od 14 lat. WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów. Tak samo, jak mWIG40 i sWIG80. Uczestnicy rynku szeroko komentują te wydarzenia w mediach społecznościowych.
Nie mam zbyt dużych nadziei wobec rynków Europy Zachodniej, na które w tym roku chce postawić XTB. Paliwem do wzrostów może być przede wszystkim wejście na nowe rynki – mówi Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.
– W tym roku możemy się spodziewać nawet granicy 3,5 tys. dol. za uncję złota, zwiększający się popyt będzie stymulował tendencję wzrostową – mówi Adam Stroniewski dyrektor zarządzający w spółce Mennica Skarbowa.
Już za tydzień odbędzie się konferencja o produktach strukturyzowanych notowanych na GPW.
Ubiegły rok w branży maklerskiej stał pod znakiem zdecydowanie większej sprzedaży produktów strukturyzowanych. Pośrednicy chcą iść za ciosem.
Sprzedaż produktów strukturyzowanych u brokerów w 2022 r. będzie wyraźnie większa niż w poprzednim roku.
Branża maklerska coraz prężniej rozwija rynek produktów strukturyzowanych. Ofertę tego typu rozwiązań inwestycyjnych, skierowaną do szerokiego grona odbiorców, prowadzi aktualnie m.in. BM Pekao czy też BM Alior Banku.
Brokerzy szukają pomysłów, jak zagospodarować wolną gotówkę, która jest na rynku. Coraz częstszą propozycją dla klientów stają się produkty strukturyzowane.
W obrocie na warszawskiej giełdzie pojawiły się nowe produkty strukturyzowane. Są to certyfikaty partycypacyjne typu long dla których instrumentem bazowym są kontrakty terminowe na ropę naftową Brent.
Sesja, która odbyła się 4 listopada, przejdzie do historii na rynku produktów strukturyzowanych.
Rynek produktów strukturyzowanych na warszawskiej giełdzie nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem inwestorów. W ubiegłym tygodniu trafiła się na nim jednak niespodziewana okazja na duży zarobek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas