Struktury zyskują coraz większe uznanie

Ubiegły rok w branży maklerskiej stał pod znakiem zdecydowanie większej sprzedaży produktów strukturyzowanych. Pośrednicy chcą iść za ciosem.

Publikacja: 26.01.2023 21:00

Struktury zyskują coraz większe uznanie

Foto: Adobestock

Produkty strukturyzowane zaczynają odgrywać coraz bardziej zauważalną rolę w ofercie branży maklerskiej. W 2022 r. ich sprzedaż u poszczególnych pośredników wzrosła rok do roku nawet o kilkaset procent. To siłą rzeczy zachęca brokerów, by dalej stawiać na te produkty.

Imponujące wzrosty

Dla części pośredników poprzedni rok w obszarze produktów strukturyzowanych był najlepszy w historii.

– Rok 2022 w wykonaniu BM Pekao był rekordowy pod kątem zainteresowania klientów takim typem produktów. Nagrodą dla nas jest satysfakcja naszych klientów, a oceniamy ją przez pryzmat m.in. osiągniętych wyników w ubiegłym roku – mówi Mariusz Kiełczykowski, zastępca dyrektora BM Pekao. Powodów do zadowolenia jest więcej, bo BM Pekao zanotowało imponujące wzrosty.

– W obszarze certyfikatów strukturyzowanych osiągnęliśmy wzrost wolumenowy powyżej 175 proc. w porównaniu z 2021 r., natomiast w zakresie emisji bankowych papierów wartościowych wzrost był jeszcze wyższy i osiągnął poziom ponad 360 proc.

Z kolei dzięki coraz prostszym i optymalnie budowanym ścieżkom obsługi w kanałach zdalnych w zakresie emisji poszczególnych instrumentów już dzisiaj osiągamy wskaźnik ponad 50 proc. realizowanych transakcji przy pomocy aplikacji Pekao24 i PeoPay – mówi Kiełczykowski.

O bardzo dużym zainteresowaniu strukturami słychać też od przedstawicieli BM Alior Banku. Wyraźne wzrosty notowały przede wszystkim bezpieczniejsze rozwiązania.

– Klienci w obliczu dużej zmienności na rynkach, wzrostu stóp procentowych, spadku wycen funduszy inwestycyjnych preferowali przede wszystkim produkty z gwarancją kapitału. Były to zarówno emisje własne, jak i produkty przygotowane we współpracy z zewnętrznymi emitentami. W minionym roku przeprowadziliśmy 11 subskrypcji produktów z gwarancją kapitału. Ich łączny wolumen był o 60 proc. wyższy niż w 2021 r. Dodatkowo zamknęliśmy 14 subskrypcji z warunkową ochroną kapitału, z wolumenem o 20 proc. lepszym niż rok wcześniej – mówi Jacek Janiuk, dyrektor BM Alior Banku.

Biznes zaczął się na tyle dobrze kręcić, że część firm zdecydowała się nawet rozszerzyć grono potencjalnych odbiorców struktur. – Produkty strukturyzowane, które tworzymy z miesiąca na miesiąc, pozwalają nam realnie odpowiadać na bieżące potrzeby klientów i sytuację rynkową. Ich duża popularność wśród klientów private banking pozwoliła nam podjąć decyzję o poszerzeniu grona odbiorców. Dlatego od marca 2022 r., poza klientami private banking, z naszej oferty mogą korzystać także klienci segmentu select. P

onadto, ubiegłoroczny wzrost stóp procentowych pozwolił nam na wprowadzenie do oferty długo oczekiwanych produktów o rocznym horyzoncie inwestycyjnym. To wszystko sprawiło, że nasze przychody z obligacji i certyfikatów strukturyzowanych na koniec 2022 r. były ponad dwa razy wyższe niż rok wcześniej – mówi Filip Zakościelny, menedżer w Santander BM.

Będzie jeszcze lepiej?

Apetyt brokerów rośnie w miarę jedzenia. Po udanym 2022 r. chcą iść za ciosem.

– W bieżącym roku planujemy nadal rozwijać ofertę produktową dla klientów o różnych potrzebach i skłonności do ryzyka, uwzględniając na bieżąco sytuację rynkową – zapowiada Mariusz Kiełczykowski. W podtrzymanie dobrej passy wierzy też Jacek Janiuk. – Spodziewamy się, że bieżący rok będzie równie dobry pod względem zainteresowania tymi produktami – mówi.

Finanse
W poniedziałek jest ostatnia „podatkowa“ sesja na giełdzie. Jak ją wykorzystać?
Finanse
Na rynku kredytów mieszkaniowych stabilnie i drogo. Padł nowy rekord
Finanse
Raport Hindenburga. Czy będzie zarzut manipulacji kursem akcji?
Finanse
Nowe ETF – y, kontrakty terminowe, GlobalConnect, nowe spółki. Jak GPW chce rozruszać rynek?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Finanse
Uwaga na informacje o aresztowaniu cyberoszustów!
Finanse
Oddala się obniżka stóp NBP, lepsze depozyty i wirtualne oferty