Struktury zyskują coraz większe uznanie

Ubiegły rok w branży maklerskiej stał pod znakiem zdecydowanie większej sprzedaży produktów strukturyzowanych. Pośrednicy chcą iść za ciosem.

Publikacja: 26.01.2023 21:00

Struktury zyskują coraz większe uznanie

Foto: Adobestock

Produkty strukturyzowane zaczynają odgrywać coraz bardziej zauważalną rolę w ofercie branży maklerskiej. W 2022 r. ich sprzedaż u poszczególnych pośredników wzrosła rok do roku nawet o kilkaset procent. To siłą rzeczy zachęca brokerów, by dalej stawiać na te produkty.

Imponujące wzrosty

Dla części pośredników poprzedni rok w obszarze produktów strukturyzowanych był najlepszy w historii.

– Rok 2022 w wykonaniu BM Pekao był rekordowy pod kątem zainteresowania klientów takim typem produktów. Nagrodą dla nas jest satysfakcja naszych klientów, a oceniamy ją przez pryzmat m.in. osiągniętych wyników w ubiegłym roku – mówi Mariusz Kiełczykowski, zastępca dyrektora BM Pekao. Powodów do zadowolenia jest więcej, bo BM Pekao zanotowało imponujące wzrosty.

– W obszarze certyfikatów strukturyzowanych osiągnęliśmy wzrost wolumenowy powyżej 175 proc. w porównaniu z 2021 r., natomiast w zakresie emisji bankowych papierów wartościowych wzrost był jeszcze wyższy i osiągnął poziom ponad 360 proc.

Z kolei dzięki coraz prostszym i optymalnie budowanym ścieżkom obsługi w kanałach zdalnych w zakresie emisji poszczególnych instrumentów już dzisiaj osiągamy wskaźnik ponad 50 proc. realizowanych transakcji przy pomocy aplikacji Pekao24 i PeoPay – mówi Kiełczykowski.

O bardzo dużym zainteresowaniu strukturami słychać też od przedstawicieli BM Alior Banku. Wyraźne wzrosty notowały przede wszystkim bezpieczniejsze rozwiązania.

– Klienci w obliczu dużej zmienności na rynkach, wzrostu stóp procentowych, spadku wycen funduszy inwestycyjnych preferowali przede wszystkim produkty z gwarancją kapitału. Były to zarówno emisje własne, jak i produkty przygotowane we współpracy z zewnętrznymi emitentami. W minionym roku przeprowadziliśmy 11 subskrypcji produktów z gwarancją kapitału. Ich łączny wolumen był o 60 proc. wyższy niż w 2021 r. Dodatkowo zamknęliśmy 14 subskrypcji z warunkową ochroną kapitału, z wolumenem o 20 proc. lepszym niż rok wcześniej – mówi Jacek Janiuk, dyrektor BM Alior Banku.

Biznes zaczął się na tyle dobrze kręcić, że część firm zdecydowała się nawet rozszerzyć grono potencjalnych odbiorców struktur. – Produkty strukturyzowane, które tworzymy z miesiąca na miesiąc, pozwalają nam realnie odpowiadać na bieżące potrzeby klientów i sytuację rynkową. Ich duża popularność wśród klientów private banking pozwoliła nam podjąć decyzję o poszerzeniu grona odbiorców. Dlatego od marca 2022 r., poza klientami private banking, z naszej oferty mogą korzystać także klienci segmentu select. P

onadto, ubiegłoroczny wzrost stóp procentowych pozwolił nam na wprowadzenie do oferty długo oczekiwanych produktów o rocznym horyzoncie inwestycyjnym. To wszystko sprawiło, że nasze przychody z obligacji i certyfikatów strukturyzowanych na koniec 2022 r. były ponad dwa razy wyższe niż rok wcześniej – mówi Filip Zakościelny, menedżer w Santander BM.

Będzie jeszcze lepiej?

Apetyt brokerów rośnie w miarę jedzenia. Po udanym 2022 r. chcą iść za ciosem.

– W bieżącym roku planujemy nadal rozwijać ofertę produktową dla klientów o różnych potrzebach i skłonności do ryzyka, uwzględniając na bieżąco sytuację rynkową – zapowiada Mariusz Kiełczykowski. W podtrzymanie dobrej passy wierzy też Jacek Janiuk. – Spodziewamy się, że bieżący rok będzie równie dobry pod względem zainteresowania tymi produktami – mówi.

Finanse
Stopy procentowe. Jaką decyzję podejmie RPP
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Finanse
Korekta na GPW powoli dobiega końca?
Finanse
Rada Giełdy w końcu nabrała bardziej rynkowego charakteru
Finanse
Dlaczego szybki pieniądz lubi Donalda Trumpa
Finanse
Rynek ofert pierwotnych pod parą. Rekord IPO do pobicia?
Finanse
Rada Giełdy powołana. Wiesław Rozłucki wraca na GPW