Struktury, mimo zawirowań, trzymają się mocno

Sprzedaż produktów strukturyzowanych u brokerów w 2022 r. będzie wyraźnie większa niż w poprzednim roku.

Publikacja: 23.10.2022 21:00

Struktury, mimo zawirowań, trzymają się mocno

Foto: Adobestock

Produkty strukturyzowane będące w ofercie biur maklerskich miały podbić serca inwestorów. Otoczenie się jednak zmieniło. Rynek giełdowy nie rozpieszcza, a i oprocentowanie lokat, a także obligacji skarbowych wyraźnie wzrosło, co generuje presję również na produkty inwestycyjne. W „strukturach” wielkiego hamowania na razie jednak nie widać, chociaż i w tym przypadku inwestorzy stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Oficjalnych danych na temat tego, jak duża jest sprzedaż produktów strukturyzowanych w branży maklerskiej, nie ma. Sami brokerzy zaznaczają jednak, że biznes ten wcale nie idzie tak źle, jak mogłoby się wydawać.

– W zakresie produktów strukturyzowanych najlepiej sprzedają się te z gwarancją kapitału. Z jednej strony wolumen ich sprzedaży, za sprawą atrakcyjnego oprocentowania, jest wyższy niż rok temu, ale z drugiej – obecnie sprzedaż nie jest już tak wysoka jak w pierwszym kwartale tego roku, gdy oprocentowanie depozytów zaczynało dopiero rosnąć. Patrząc z kolei na szeroką paletę produktów inwestycyjnych i na fakt, że obecny rok – pod względem stóp zwrotu – jest najsłabszym rokiem od kryzysu finansowego z 2008 r., to produkty strukturyzowane wypadają bardzo dobrze na tle funduszy inwestycyjnych – mówi Jacek Janiuk, dyrektor BM Alior Banku. Ze sprzedaży „struktur” są zadowoleni również przedstawiciele innych firm, którzy podkreślają rosnące zainteresowanie tym produktem.

– Produkty strukturyzowane pojawiły się w naszej ofercie w 2019 i niemal od początku zainteresowanie klientów było większe, niż zakładaliśmy i stale rośnie. O tym, że te produkty realnie odpowiadają na trudne warunki rynkowe, najlepiej świadczy fakt, że wrzesień zakończyliśmy sprzedażą o 140 proc. wyższą r./r. – mówi Monika Pawlak, kierownik zespołu oferowania instrumentów finansowych w Santander BM. Pozytywne sygnały płyną także z BM Pekao. – Produkty strukturyzowane bardzo dobrze wkomponowały się w szeroką ofertę produktową BM Pekao już kilka lat temu. Bieżący rok, choć trudny giełdowo, przyniósł nam w tym obszarze wiele sukcesów – mówi Mariusz Kiełczykowski, dyrektor ds. klienta indywidualnego w BM Pekao. – W ostatnich miesiącach, przy stosunkowo niskich obrotach na GPW, ten rodzaj produktów pozwala dość aktywnie reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację rynkową i jest spójny z naszą strategią rozwoju biznesowego w segmencie klienta indywidualnego. Spodziewamy się, że tegoroczna sprzedaż produktów strukturyzowanych w BM Pekao będzie rekordowa i co najmniej trzykrotnie większa niż w roku ubiegłym – mówi Kiełczykowski.

Brokerzy przekonują także, że produkty strukturyzowane, nawet te bezpieczne, są w stanie skutecznie walczyć o klienta, chociażby z lokatami czy też obligacjami.

– Najważniejsza zaleta względem większości wysoko oprocentowanych lokat to fakt, że inwestować mogą nasi obecni klienci i nie muszą być to nowe środki. Względem obligacji rządowych atutem jest z góry określony procent zysku, co w przypadku papierów skarbowych rzadko się zdarza – mówi Monika Pawlak.

– Oceniamy, że produkty strukturyzowane nie są traktowane przez naszych klientów jako substytut lokat terminowych czy obligacji skarbowych. Jest to rozwiązanie wybierane w celu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego – wskazuje z kolei Mariusz Kiełczykowski. Brokerzy mówią natomiast wprost: ten produkt nadal ma potencjał i będziemy go rozwijać.

Biura maklerskie
Typy spółek DM BOŚ na czerwiec
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Biura maklerskie
Agata Gawin, UKNF: Nie działamy przeciwko brokerom, lecz w interesie ich klientów
Biura maklerskie
Szef BM PKO BP: Skupmy się na tym, by przyciągać spółki na GPW
Biura maklerskie
XTB wyłączyło usługę social. Zdecydowało stanowisko KNF
Biura maklerskie
Analitycy głowią się nad XTB. Jest już drogo?
Biura maklerskie
Rekordowa dywidenda XTB zaakceptowana przez akcjonariuszy