Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.03.2025 11:59 Publikacja: 18.10.2023 21:00
Foto: materiały prasowe
Janusz Palikot pieniądze z pożyczek Buntu Finansowego wziął, jednak zastawów nie ustanowiono. Bunt Finansowy zebrał 24 mln zł z pożyczek na rzecz spółki Tenczynek Dystrybucja (TD).
Inwestorzy pożyczali Tenczynkowi pieniądze oprocentowane na 14 proc., a zabezpieczeniem miał być zastaw na znakach towarowych różnych alkoholi – piwa Buh czy tenczyńskiej Okowity, jednak te zabezpieczenia zostały tylko na papierze. Kolorytu dodaje fakt, że Tenczynek nie jest właścicielem żadnego z tych znaków, to spółka handlowa, ale w umowach pożyczek zastawy były wystawiane na markę handlową Tenczyńska Okowita, która należy do spółki o tej samej nazwie, czy piwo Buh, które należy do spółki Przyjazne Państwo.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sieć może w tym roku przeprowadzić emisję, by zróżnicować źródła kapitału. Planuje też uruchomić 1100 nowych sklepów w Polsce i Rumunii.
Sieć handlowa może w tym roku przeprowadzić emisję obligacji o wartości do 1 mld zł, by zróżnicować źródła kapitału z jakich korzysta spółka. Zapowiada też przyspieszenie rozwoju
Spółka podtrzymała plany określone podczas IPO jak skorygowana marża EBITDA w przedziale 12-13 proc. oraz wzrost sprzedaży LfL w 2025 roku na poziomie od średnich do wysokich jednocyfrowych w proc. Oczekuje też dalszego wzrostu zysku netto
Handlowe przedsiębiorstwa w tym roku zyskują na wartości, ale w tempie niższym od benchmarków. Sprzedaż w lutym była słabsza od oczekiwań.
Początek tygodnia jest nie najlepszy dla handlowej sieci. Dane o sprzedaży detalicznej w lutym okazały się słabsze od oczekiwań, a analitycy obniżyli rekomendację dla spółki.
Największa sieć handlowa w Polsce w 2024 r zanotowała nie tylko spadek tzw. sprzedaży porównywalnej. Obniżył się też zysk.
Obuwniczo-odzieżowa grupa nie miała problemu ze znalezieniem chętnych na akcje. Przydzieli ich mniej, niż planowała, a zbierze więcej pieniędzy, niż chciała.
Piątkowa sesja na europejskich giełdach stała pod znakiem przeceny. Jakie wieści napłynęły ze spółek?
Zeszły rok dla grupy był rekordowy. Rekordowa będzie też dywidenda. Kurs akcji w ostatnim czasie poszedł znacznie w górę. – Mocno wierzę w Asseco. Moje akcje nie są na sprzedaż – zadeklarował prezes Adam Góral.
Ostra przecena akcji, jeszcze mocniejszy spadek sprzedaży w Europie oraz fala hejtu dotykająca spółkę i jej produkty – to skutki mieszania się Elona Muska do polityki po stronie prawicy. Niektórzy uważają jednak, że firma wciąż ma duży potencjał, który pokaże w przyszłości.
Wszystko zaczęło się w zeszłym tygodniu, kiedy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell użył tego słowa 22 razy podczas przemówienia do dziennikarzy 19 marca po decyzji o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.
Zapowiedź nałożenia od 3 kwietnia przez USA 25-procentowych ceł na import samochodów sprowokowała wyprzedaż akcji firm motoryzacyjnych.
Amerykański prezydent rozpoczyna wojnę handlową, której konsekwencją będzie wzrost cen samochodów zarówno w Europie, jak i w USA – oceniają analitycy.
Losy koncesji na zbadanie złoża Dębieńsko wracają z kolejnym sezonem. Do sprawy został włączony premier Tusk, któremu zagraniczny inwestor skarży się na proces koncesyjny.
World Liberty Financial, czyli firma blisko powiązana z rodziną prezydenta USA, zapowiedziała emisję tokenu połączonego kursowo z dolarem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas