Branża internetowa nadal się rozwija, ale w wolniejszym tempie niż w ostatnich latach. Co więcej, nadchodzące miesiące zwiastują dalsze spowolnienie koniunktury, co jest wyjątkowo kiepską informacją, biorąc pod uwagę nadchodzący sezon świąteczny.
Dodatkowo e-sklepy zmagają się z odpływem części klientów, którzy zaczęli w nich kupować podczas pandemii i związanych z nią zamknięć sklepów stacjonarnych. Teraz, jak wynika z raportu firmy Zymetria, w niektórych sektorach notowane są spadki nawet o 3–6 pkt proc. w stosunku do 2021 r., jeśli chodzi o odsetek wskazań osób, które zdecydowały się na zakup w danej kategorii online. Najmocniej widać to w przypadku branży kultury i rozrywki, ale spadki notują też sprzedawcy odzieży czy kosmetyków. Okazuje się, że bardzo wysoka dynamika globalnego wzrostu e-commerce w okresie pandemii miała charakter przejściowy.
Rynek wraca do normy
W poszczególnych firmach sytuacja jest jednak zróżnicowana. – Nasz biznes mimo wymagającego otoczenia rynkowego utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu. W III kw. 2022 r. odnotowaliśmy wzrost o 51 proc. r./r., to dobrze rokuje przed IV kwartałem, który zwyczajowo dla naszej branży jest okresem żniw. Jesteśmy do niego bardzo dobrze przygotowani i liczymy na podtrzymanie dobrych wyników mimo słabnącego rynku – mówi Krzysztof Bajołek, prezes Answear.com. – To naturalne, że po silnych wzrostach, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dwóch latach, musi przyjść okres uspokojenia, tym bardziej że nie mamy już lockdownów sklepów detalicznych, a stęsknieni klienci więcej podróżują i spacerują po ulicach, centrach handlowych i tam też robią więcej zakupów. W tych okolicznościach spowolnienie wzrostu rynku online nie jest zaskoczeniem – dodaje.
Analitycy Zymetrii wskazują, że lockdowny były silnym impulsem dla rynku, ale także nietrwałym, i premia pandemiczna została wyczerpana. W efekcie dla globalnego rynku prognozowany jest nawet spadek wartości zakupów. W Polsce nadal jest spodziewany wzrost, ale mniejszy niż w 2021 r. Widać to choćby po obniżonych prognozach Allegro.