Żabka powalczy z Orlenem i Allegro

Popyt na odbiór paczek w punkcie sprawia, że kolejni gracze budują sieć automatów. Na rynku pojawi się nawet 50 tys. maszyn.

Publikacja: 09.02.2022 21:00

Żabka powalczy z Orlenem i Allegro

Foto: materiały prasowe

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę, która weszła w lutym br., niespodziewanie może dać nowy, dodatkowy impuls i tak dynamicznie rosnącemu rynkowi automatów paczkowych – wynika z naszych ustaleń. Przepisy zamknęły wielu sklepom możliwość działania jako placówka pocztowa w formule, która dotąd umożliwiała omijać ów zakaz.

Odczuła to np. Żabka – w sieci tej dotychczas można było odebrać paczkę, którą wydawał pracownik sklepu, bez względu na dzień tygodnia, ale zgodnie z nowymi regułami klienci w niedzielę nie mogą już otrzymać przesyłki od sprzedawcy (o ile ten nie jest właścicielem sklepu). Żabka chce w odpowiedzi postawić na samoobsługowe maszyny do przesyłek. A to oznacza, że na rynku pojawia się kolejny gracz po takich firmach jak Allegro, DPD, InPost czy Orlen. Eksperci już dziś mówią o prawdziwym boomie i prognozują, że takie urządzenia w dużych miastach będą wkrótce stać w odległości nawet 300–400 m od siebie.

Potężny potencjał rynku

Na tle innych państw, nasz kraj wyróżnia się zarówno tempem wzrostu liczby wysyłanych przesyłek, jak i gęstością sieci punktów odbioru. Michał Czechowski, dyrektor zarządzający SwipBox Polska, zauważa, że należymy do grona najszybciej rozwijających się w Europie sieci OOH (skrót od out of home delivery – odbiór paczek poza domem). Jak tłumaczy, w latach 2019–2020 liczba punktów odbioru wzrosła o niemal jedną trzecią, przy czym liczba samych automatów w tym czasie skoczyła aż o 75 proc.

– Wzrost liczby automatów w najbliższych latach wydaje się zatem nieunikniony. Będzie można także zaobserwować zwiększone zainteresowanie lokowaniem własnych automatów przez zupełnie nowe podmioty na rodzimym rynku. Właśnie dlatego coraz więcej firm kurierskich oraz marketplace'ów decyduje się na inwestycje w odpowiednią infrastrukturę sprofilowaną pod automaty paczkowe – zaznacza Czechowski. I ocenia, że potencjał polskiego rynku w ciągu najbliższych lat sięga kolejnych 40–50 tys. maszyn.

Liderem tego rynku nad Wisłą jest InPost, który dysponuje 16 tys. urządzeń. Do końca br. 2 tys. takich maszyn chce mieć Poczta Polska (w I połowie br. szafy Pocztex będą zainstalowane przy ok. 750 sklepach Biedronka), podobne plany ma Orlen. Na rozbudowę własnej sieci automatycznego odbioru przesyłek stawiają też choćby Allegro, DPD czy DHL. Do tego grona dołącza również Żabka.

Nowe modele biznesowe

Żabka i InPost rozpoczęły pilotaż, w ramach którego w wybranych sklepach pojawiły się paczkomaty wewnętrzne (InDoor). Sieć zapewnia, że przesyłki będzie można odbierać też w tradycyjnej formule – przy kasie. Maszyny paczkowe to z pewnością też przyszłość samoobsługowych sklepów, które rozwija Żabka. Placówki Żabka Nano mają działać m.in. jako samodzielne kontenerowe automaty sprzedażowe, czy store-in-the-store (sklep w sklepie). – Na ten moment uruchomiliśmy 25 sklepów Żabka Nano – wyjaśniają nam w biurze prasowym sieci.

InPost maszyny stawia nie tylko przy ulicy, ale i wewnątrz budynków – model InDoor pojawił się m.in. na terenie Biblioteki UW. Spółka wchodzi też do centrów handlowych, zajmując pomieszczenia po najemcach, którzy w pandemii zrezygnowali z lokali. Jak podały „Wiadomości Handlowe", paczkomaty w takiej formule działają np. w warszawskiej Galerii Renova.

Handel i konsumpcja
Zyski wyzwaniem w e-handlu odzieżą
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Handel i konsumpcja
Allegro otwiera dla sprzedawców B2B rynek czeski
Handel i konsumpcja
Ruszyło duże IPO spółki Studenac. Co trzeba wiedzieć o ofercie
Handel i konsumpcja
Są trzy nowe rekomendacje dla Żabki. Akcje wreszcie drożeją
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Handel i konsumpcja
Studenac odsłonił karty. Rusza z IPO
Handel i konsumpcja
Kurs Żabki szuka dna