O wyjątkowej randze tego wydarzenia świadczy fakt, że patronat nad jubileuszem objęli: prezes Rady Ministrów Leszek Miller, Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Polska Izba Ubezpieczeń. Obchody jubileuszu 200-lecia ubezpieczeń na ziemiach polskich zainaugurowała uroczysta gala w Teatrze Wielkim w Warszawie. Na sali byli obecni prominentni przedstawiciele świata ubezpieczeń, ministrowie, ambasadorowie, osoby zasłużone dla rozwoju ubezpieczeń, przedstawiciele kultury i mediów. Gospodarzami imprezy byli prezesi trzech spółek Grupy PZU, która była głównym sponsorem rocznicowych obchodów.
Galę uświetnił przygotowany specjalnie na tę okazję koncert, podczas którego orkiestra pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego grała tradycyjne polskie melodie ludowe w nowoczesnych aranżacjach. Podobne uroczystości zorganizowano w dwunastu polskich miastach.
Akcje charytatywne
W ramach obchodów 200-lecia grupa PZU podjęła wiele akcji charytatywnych. PZU S.A. przekazał milion złotych dla Specjalistycznego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji i Ortopedii Dziecięcej "Górka" w Busku Zdroju. Dotacja przekazana przez PZU S.A. pochodziła z funduszu prewencyjnego spółki. Symboliczny czek przekazał dyrekcji szpitala Cezary Stypułkowski, prezes zarządu PZU S.A., podczas gali z okazji jubileuszu 200-lecia ubezpieczeń na ziemiach polskich, która odbyła się w Krakowie 7 października br. Uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego w ramach dotacji miało miejsce 10 grudnia br. W uroczystości udział wzięli m.in. członek zarządu PZU S.A. Kazimierz Ortyński oraz dyrektor Szpitala "Górka", dr Janusz M. Dobrowolski. Ze środków przekazanych przez PZU ośrodek zakupił specjalistyczne wyposażenie oddziałów, w tym m.in.: wózki inwalidzkie, wanny przystosowane do kąpieli niepełnosprawnych, lustra korekcyjne, specjalistyczny skaner z laserem.
Szpital w Busku Zdroju, który powstał w 1926 roku z inicjatywy dr. Szymona Starkiewicza posiada 123 miejsca przeznaczone dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz 41 miejsc dla dzieci ze schorzeniami ortopedycznymi. Szpital jest placówką przyjazną dziecku. Na jego terenie znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W celu zapewnienia dzieciom poczucia bezpieczeństwa i bliskości rodziców szpital pomaga rodzicom małych pacjentów w znalezieniu tanich kwater w pobliżu miejsca ich rehabilitacji. Placówka współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, m.in. "Karolinska" w Sztokholmie.