Jubileuszowy 2003 rok

Za początek zorganizowanej działalności ubezpieczeniowej na ziemiach polskich uznaje się 21 kwietnia 1803 r. Wtedy to, zgodnie z dekretem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma, powołano Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. W 2003 r. świętowano jubileusz 200-lecia ubezpieczeń na ziemiach polskich.

Publikacja: 03.01.2004 09:16

O wyjątkowej randze tego wydarzenia świadczy fakt, że patronat nad jubileuszem objęli: prezes Rady Ministrów Leszek Miller, Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Polska Izba Ubezpieczeń. Obchody jubileuszu 200-lecia ubezpieczeń na ziemiach polskich zainaugurowała uroczysta gala w Teatrze Wielkim w Warszawie. Na sali byli obecni prominentni przedstawiciele świata ubezpieczeń, ministrowie, ambasadorowie, osoby zasłużone dla rozwoju ubezpieczeń, przedstawiciele kultury i mediów. Gospodarzami imprezy byli prezesi trzech spółek Grupy PZU, która była głównym sponsorem rocznicowych obchodów.

Galę uświetnił przygotowany specjalnie na tę okazję koncert, podczas którego orkiestra pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego grała tradycyjne polskie melodie ludowe w nowoczesnych aranżacjach. Podobne uroczystości zorganizowano w dwunastu polskich miastach.

Akcje charytatywne

W ramach obchodów 200-lecia grupa PZU podjęła wiele akcji charytatywnych. PZU S.A. przekazał milion złotych dla Specjalistycznego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji i Ortopedii Dziecięcej "Górka" w Busku Zdroju. Dotacja przekazana przez PZU S.A. pochodziła z funduszu prewencyjnego spółki. Symboliczny czek przekazał dyrekcji szpitala Cezary Stypułkowski, prezes zarządu PZU S.A., podczas gali z okazji jubileuszu 200-lecia ubezpieczeń na ziemiach polskich, która odbyła się w Krakowie 7 października br. Uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego w ramach dotacji miało miejsce 10 grudnia br. W uroczystości udział wzięli m.in. członek zarządu PZU S.A. Kazimierz Ortyński oraz dyrektor Szpitala "Górka", dr Janusz M. Dobrowolski. Ze środków przekazanych przez PZU ośrodek zakupił specjalistyczne wyposażenie oddziałów, w tym m.in.: wózki inwalidzkie, wanny przystosowane do kąpieli niepełnosprawnych, lustra korekcyjne, specjalistyczny skaner z laserem.

Szpital w Busku Zdroju, który powstał w 1926 roku z inicjatywy dr. Szymona Starkiewicza posiada 123 miejsca przeznaczone dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz 41 miejsc dla dzieci ze schorzeniami ortopedycznymi. Szpital jest placówką przyjazną dziecku. Na jego terenie znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W celu zapewnienia dzieciom poczucia bezpieczeństwa i bliskości rodziców szpital pomaga rodzicom małych pacjentów w znalezieniu tanich kwater w pobliżu miejsca ich rehabilitacji. Placówka współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, m.in. "Karolinska" w Sztokholmie.

Oprócz dotacji dla szpitala w Busku Zdroju, PZU S.A. przeznaczył także z funduszu prewencyjnego 1 mln zł na otwarcie Oddziału Hematologii Onkologii Dziecięcej w Szczecinie.

Ubezpieczeniowa historia

Jednym z wydarzeń kończących obchody jubileuszu było wydanie albumu "200 lat ubezpieczania". Wydały go wspólnie PZU i Ośrodek Karta, niezależna organizacja pozarządowa zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Jak duże jest to przedsięwzięcie świadczyć może fakt, że kompletowanie materiałów do albumu i prace wydawnicze trwały aż dwa lata. Materiały, które wykorzystano w tej publikacji zebrali historycy i dokumentaliści Ośrodka Karta, a część z nich dostarczyli pracownicy PZU. Wiele zdjęć, do których udało się dotrzeć, było w bardzo złym stanie. Współpracujące z PZU studio graficzne dokonało cudów, przywracając do stanu pozwalającego na wykorzystanie ich w albumie. Zaprojektowanie oddzielnie każdej ze 191 stron albumu zajęło jej prawie sześć miesięcy.Na album złożyły się dwie ściśle powiązane ze sobą opowieści. Pierwsza prezentuje ważne wydarzenia i postacie historyczne ostatniego 200-lecia na ziemiach polskich. Każdy rozdział rozpoczyna mapa pokazująca terytorium Rzeczpospolitej w opisywanym okresie. Materiały, zdjęcia i ryciny oddają klimat i specyfikę tego czasu. Druga to opowieść o ubezpieczeniach, czyli o tym, jak powstawały pierwsze towarzystwa ogniowe, pierwsze ustawy ubezpieczeniowe, jak likwidowano szkody, jak zmieniały się instytucje ubezpieczeniowe. Opowieść ta została stworzona ze znalezionych wspomnień ludzi, którzy bezpośrednio stykali się z działalnością ubezpieczeniową.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego