Przejęta niedawno przez CP Energię rosyjska spółka ZAO Kriogaz podpisała umowy na realizację budowy dwóch fabryk skraplania gazu ziemnego (LNG). Instalacje, które staną na terenie Federacji Rosyjskiej, będą mogły w sumie wyprodukować 14 tys. ton surowca rocznie (zdolności produkcyjne wszystkich instalacji LNG w Polsce wynoszą ok. 30 tys. ton rocznie). - Gotowe są też ustalenia dotyczące dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych skroplonego gazu ziemnego. Realizacja tych planów oznaczałaby zwiększenie produkcji o dodatkowe 34 tys. ton LNG - mówi Marcin Buczkowski, prezes CP Energii. Pierwsza z nowych fabryk ma być gotowa na początku 2008 r. Część prac projektowych jest prowadzona równolegle, tak że zakończenie budowy drugiej ma przypaść na połowę przyszłego roku.

- Dzięki tym inwestycjom zaspokoimy popyt na LNG średniej wielkości konsumentów gazu w północno-zachodniej Rosji, do momentu uruchomienia produkcji z dużych złóż (Gazpromu - przyp. red.) gazu ziemnego Stockman - wyjaśnia M. Buczkowski. Nie chciał zdradzić, ile pochłoną planowane inwestycje CP Energii.

ZAO Kriogaz jest największym operatorem instalacji skraplania gazu ziemnego w Rosji. Spółka specjalizuje się w produkcji i rozwoju technologii LNG. Kriogaz zajmuje się również wytwarzaniem ciepła na bazie LNG oraz eksploatacją i nadzorem części systemu dystrybucji surowca w obwodzie St. Petersburg.

CP Energia jest niezależnym dostawcą gazu ziemnego. Ma ponad 100 km sieci gazowych w Polsce. Dalsze 170 km jest w fazie projektu. Właścicielem 50 proc. CP Energii jest giełdowa spółka Capital Partners. Gazowa firma przygotowuje się właśnie do debiutu giełdowego, do którego ma dojść jeszcze w tym półroczu.