[b]"Parkiet:"[/b] Dlaczego inwestować w produkty strukturyzowane, jeżeli stopa zwrotu z tego typu produktów jest niższa niż z depozytów bankowych?
[b] Frederic Stup:[/b] Depozyty bankowe dają nam gwarancję zwrotu kapitału i ustalony zysk. Natomiast struktury są jakby krokiem pośrednim do inwestowania w fundusze akcji czy obligacji. Z jednej strony mamy ochronę kapitału, z drugiej szanse na wyższe stopy zwrotu niż na lokatach bankowych. Trudno oczekiwać wysokich zysków w przypadku struktur uruchamianych w 2007 czy 2008 roku. Rynki akcji straciły w tym czasie kilkadziesiąt procent. Produkty strukturyzowane nie dały zarobić, ale ochroniły kapitał inwestorów.
[b]Jaka jest różnica między ochroną kapitału a gwarancją kapitału?[/b] W przypadku gwarancji kapitału za produktem z reguły stoi bank, który gwarantuje, że w najgorszym wypadku klient odzyska swoje środki. Tak się jednak nie stanie, jeśli bank upadnie. Dlatego warto kupować produkty instytucji A, gwarantowane przez instytucję B. Ochrona kapitału oznacza natomiast, że twórca struktury zbudował produkt, opierając się np. na obligacjach rządowych lub depozytach. W przypadku bankructwa kraju klient odzyska część wartości wykupionych obligacji. Jeśli natomiast płynność utraci bank, kapitał jest chroniony przez system zastawów, papiery wartościowe.
[b]Jakie są warunki wycofywania środków z produktów strukturyzowanych?[/b]
Tak naprawdę produkty strukturyzowane są dla tych, którzy chcą dotrwać do końca okresu ich działania. Ważna jest jednak możliwość wycofania kapitału, kiedy klient potrzebuje środków albo nie jest już przekonany, że będzie nadal zarabiał na tym produkcie. Dlatego umożliwiamy wycofanie się z produktu – dwa razy w miesiącu. Dlaczego nie codziennie? Podniosłoby to koszty funduszu i obniżałoby potencjalną stopę zwrotu.