Jak oszczędzać z głową?

Na pytania Internautów odpowiada Paweł Pietryka, dyrektor Pionu Klientów Indywidualnych w BNP Paribas Fortis

Aktualizacja: 29.11.2010 15:07 Publikacja: 29.11.2010 14:45

Paweł Pietryka, dyrektor Pionu Klientów Indywidualnych w BNP Paribas Fortis

Paweł Pietryka, dyrektor Pionu Klientów Indywidualnych w BNP Paribas Fortis

Foto: BNP Paribas Fortis

[b]Jaka jest różnica pomiędzy oszczędzaniem a inwestowaniem?[/b]

W pierwszym przypadku możemy z góry ustalić jaką kwotę będziemy mieli na zakończenie ustalonego okresu oszczędzania. Inwestowanie natomiast, to kwestia szerszego horyzontu czasowego oraz elementu niepewności.

[b]Co nam daje konto oszczędnościowe?[/b]

Przede wszystkim - pełen dostęp do zgromadzonych środków. Możemy w dowolnym momencie wpłacać i wypłacać pieniądze nie powodując obniżenia wysokości naliczonego już oprocentowania. To niewątpliwa przewaga kont oszczędnościowych nad innymi produktami, która z pewnością determinuje ich popularność.

[b]Czy poza kontem oszczędnościowym, jakieś inne produkty pozwalają na bezpłatną wypłatę kapitału w dowolnym momencie?[/b]

Podobnie jest w przypadku lokaty terminowej. W wielu przypadkach należy się jednak liczyć z utratą dotychczas naliczonych odsetek, co powinniśmy właściwie traktować jako koszt. Również w niektórych funduszach inwestycyjnych istnieje możliwość umorzenia jednostek bez dodatkowych opłat.

[b]Czym różnią się oferowane na rynku konta oszczędnościowe i na co wrócić uwagę przy ich wyborze?[/b]

Pierwszą naturalną cechą jest nominalne roczne oprocentowanie konta. Drugi element to opłaty dodatkowe, które potrafią w niektórych przypadkach skonsumować dużą część oprocentowania. Kolejną kwestią jest sposób kapitalizacji odsetek. Warto wybrać produkt z codzienną kapitalizacją, bo dzięki temu każdego dnia naliczone odsetki są dopisywane do salda rachunku i dalej pracują dla nas już jako kapitał.

[b]Kiedy wybrać lokatę, a kiedy konto oszczędnościowe?[/b]

Z lokaty należy korzystać w sytuacji, w której z dużym prawdopodobieństwem wiemy, że nie będziemy zmuszeni korzystać z odłożonych środków w trakcie okresu oszczędzania. Konto oszczędnościowe jest lepszym rozwiązaniem, kiedy liczy się elastyczność i łatwy dostęp do pieniędzy.

[b]Jakie straty wiążą się z likwidacją lokaty przed czasem?[/b]

Banki stosują różne rozwiązania. W większości sytuacji należy liczyć się z tym, że stracimy wszystkie odsetki – odzyskamy jedynie włożony kapitał. W niektórych przypadkach można jednak negocjować z bankiem. Istnieją też produkty, które po dotrzymaniu choćby połowy okresu, pozwalają uzyskać część naliczonych odsetek.

[b]Czym różni się fundusz inwestycyjny od lokaty długoterminowej?[/b]

Lokata ma zdefiniowany termin i stopę procentową, według której naliczane są odsetki. Fundusz inwestycyjny daje większą swobodę, ale wiąże się również z wyższą niepewnością jeśli chodzi o poziom spodziewanych zysków. Zakładając trend wzrostowy w dłuższym okresie, fundusz daje szanse na znacznie wyższe zyski.

[b]W jaki sposób fundusze ograniczają klienta w zakresie wycofywania środków?[/b]

Fundusze starają się zniechęcić klientów do wychodzenia z inwestycji poprzez wprowadzanie rozmaitych opłat manipulacyjnych. Z niektórych można się jednak wycofać bez dodatkowych opłat. Rozwiązania te należy uważnie śledzić czytając prospekty.

[b]Po czym poznać dobry fundusz inwestycyjny?[/b]

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakie wyniki osiągał fundusz w przeszłości. Niezwykle ważne są też kwestie opłat, zarówno za samo nabycie jednostek, jak i późniejsze zarządzanie rachunkiem.

[b]Czy w obecnej sytuacji na rynkach lepiej wybrać bezpieczny czy agresywny fundusz inwestycyjny?[/b]

W obecnej sytuacji myślę, że nie ma jednej recepty. Jest ona moim zdaniem na tyle neutralna, że nie istnieją przeciwwskazania zarówno dla jednych, jak i drugich. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile jesteśmy w stanie zaryzykować nasz kapitał.

[b]Czy jest możliwe inwestowanie bez ryzyka?[/b]

Ryzyko może być większe lub mniejsze, ale nie można go wyeliminować. Fundusze inwestycyjne mają różne strategie. Mniej ryzykowne, powszechnie zwane np. funduszami zrównoważonymi, czy stabilnego wzrostu, ale również inwestujące większą część zgromadzonych środków w instrumenty rynku kapitałowego, co wiąże się z wyższym ryzykiem.

[b]W jaki sposób można kontrolować ryzyko związane z inwestowaniem pieniędzy?[/b]

Przede wszystkim, warto śledzić co się dzieje z naszą inwestycją. O ile oszczędzanie na lokatach czy kontach oszczędnościowych jest w miarę przewidywalne, w przypadku funduszy warto zastanawiać się nad czynnikami, które w przyszłości mogą mieć wpływ na to jak będzie kształtować się nasza inwestycja. Lepiej we właściwym momencie podjąć bolesną decyzję o wycofaniu się z niej, niż zupełnie przegapić ten moment i ponieść poważniejsze straty.

[srodtytul][link=http://www.parkiet.com/ekspercibnpparibas " target="_blank"]Videochat z ekspertem. Zapis poprzednich rozmów[/link][/srodtytul]

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”