Jak uprościć nadzór?

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami opracowała koncepcję dalszego uproszczenia przepisów dotyczących funduszy inwestycyjnych. Ma szansę na przychylność nadzorcy

Aktualizacja: 23.02.2017 05:57 Publikacja: 23.03.2007 07:46

Zaledwie trzy dni temu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zmiany nie są rewolucyjne, ale powinny ułatwić życie TFI. Chodzi o skrócenie czasu rozpatrywania wniosków, możliwość tworzenia w jednym "parasolu" subfunduszy różniących się wysokością opłat czy przekazywania zarządzania funduszami sekurytyzacyjnym wyspecjalizowanym podmiotom.

Dalsza liberalizacja

IZFiA twierdzi jednak, że liberalizacja przepisów dotyczących funduszy powinna iść dalej. - Nadzór nad rynkiem powinien być zróżnicowany w zależności od tego, jaki jest poziom wiedzy inwestora, do którego dany produkt jest adresowany - mówi Marcin Dyl, prezes Izby. Jego zdaniem, najbardziej restrykcyjnych regulacji (chociaż i tak bardziej liberalnych niż obecnie) wymagają fundusze otwarte, bo ich uczestnikami są często osoby niemające eksperckiej wiedzy o rynku kapitałowym.

Uproszczona procedura

dla funduszy niepublicznych

- Na drugim biegunie są fundusze zamknięte niepubliczne. Są to zazwyczaj produkty tworzone na specjalne zamówienie kilku inwestorów, którzy mają gotówkę i własny pomysł na to, jak powinna być ona ulokowana. Z reguły dobrze znają rynek kapitałowy i mają świadomość podejmowanego ryzyka - dodaje M. Dyl. Jego zdaniem, w przypadku tych podmiotów przechodzenie przez długą i skomplikowaną procedurę rejestracyjną w Komisji Nadzoru Finansowego nie jest konieczne. - Wystarczyłaby rejestracja funduszu i powiadomienie o niej nadzorcy - twierdzi prezes IZFiA. Z kolei fundusze zamknięte publiczne powinny być traktowane analogicznie do spółek giełdowych (weryfikacja prospektu emisyjnego i sytuacji emitenta na etapie dopuszczenia do emisji certyfikatów; w trakcie działalności obowiązki sprawozdawcze, m.in. publikowanie sprawozdań finansowych).

Nadzór adekwatny do ryzyka

Pomysł środowiska TFI podoba się Komisji Nadzoru Finansowego. - Nie znamy jeszcze szczegółów. Wygląda jednak na to, że koncepcja IZFiA wpisuje się w nowy projekt nadzoru, nad którym pracujemy - mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. - Tyle, że w naszej koncepcji największym nadzorem byłyby objęte produkty najbardziej ryzykowne - dodaje. Nadzór w nowym kształcie byłby w większym stopniu zautomatyzowany.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy