Nie będę oceniał jakości produktów oferowanych przez moich konkurentów. Myślę, że zrobili to już klienci, wybierając oferowane przez Skandię rozwiązania. Natomiast nie ulega wątpliwości, że dziś istnieje możliwość, by jakość oferty, na którą składa się nie tylko produkt, ale również dostępny dla klientów serwis, była znacznie bardziej zauważana i doceniana przez klientów, niż miało to miejsce wcześniej. Gdy rynek przez kilka ostatnich lat rósł, trudno było prezentować serwis i instrumenty wspierające wybory i ułatwiające zarządzanie portfelem. Każda branża, tak jak każdy produkt, ma swoje dobre i słabe dni. W branży produktów kapitałowych to istny roller coaster. Musimy być przyzwyczajeni do dużej zmienności w postrzeganiu atrakcyjności oferowanych przez nas produktów przez potencjalnych klientów. Rynek wymusza na instytucjach rozwój oferty inwestycyjnej. To powoduje, że pojawiają się na rynku nowe alternatywne instrumenty inwestycyjne, których sprzedaż doskonale realizuje się w momentach załamania koniunktury i chwilowo niskiej atrakcyjności tradycyjnych instrumentów. Jakość tej oferty będzie można ocenić po czasie, natomiast osobiście przestrzegałbym przed zbytnim optymizmem i wiarą w ogromny sukces finansowy. Pamiętajmy, że jeśli mamy coś gwarantowane, to odbywa się to kosztem ewentualnych potencjalnych zysków.
Na razie nasze instytucje w niewielkim stopniu walczą o klientów, wprowadzając usługi dodatkowe. Państwo oferują różne narzędzia pomagające w inwestowaniu? Czy dzięki nim Państwa klienci osiągają lepsze wyniki inwestowania?
Chcemy wspierać klientów w procesie inwestycji, oferując dostęp do wyselekcjonowanych funduszy z polskiego i zagranicznego rynku kapitałowego, jak również wprowadzając do oferty rozwiązania z zakresu usług i serwisu wspierających proces zarządzania portfelem.
Dziś jesteśmy jedynym dostawcą Rebalancingu - usługi pozwalającej na utrzymanie określonej przez inwestora strategii oraz umożliwiającej automatyczną realizację zysków, MultiNavigatora - zindywidualizowanego portfela inwestycyjnego, konstruowanego na bazie funduszy polskich, jak również zagranicznych, znajdujących się w naszej ofercie. Dzięki Multiportfelowi On Line nasi klienci mają dostęp do portfela poprzez internet z pełnymi możliwościami zarządzania własną inwestycją. Przygotowany system oferuje klientom najszybszy na rynku proces sprzedaży i zakupu jednostek uczestnictwa wybranych funduszy.
Przykładem na większą efektywność inwestowania poprzez ofertę Skandiik jest chociażby fakt różnych wyników uzyskanych przez ten sam fundusz Skandia UFK - MLIIF World Mining Fund (USD), który znajduje się również w ofercie jednego z naszych znanych konkurentów. Poprzez inwestycję w Skandii w lutym jednostka wspomnianego funduszu wzrosła o 18,7 proc., podczas gdy w tym samym okresie klient inwestujący w konkurencyjny program mógł osiągnąć wynik o 10 pkt bazowych gorszy. Powodem takiej rozbieżności jest różnica w pobieranej opłacie za zarządzanie funduszem. To tylko jeden z bardzo istotnych przykładów, wyróżników naszej oferty i przygotowanych dla klienta rozwiązań.
Jak w polskich warunkach sprawdza się MultiNavigator, program inwestycyjny, opracowany na międzynarodowych uniwersytetach. Czy przystaje do realiów naszych rynków finansowych?