Niezmiennie na naszym parkiecie króluje trend boczny. WIG20 oscyluje w pobliżu 2900 pkt. Obserwując ten indeks, można ulec wrażeniu, że nic na naszej giełdzie się nie dzieje. Tymczasem trwa dramat posiadaczy spółek mniejszych. Zarówno sWIG80, jak i mWIG40 kontynuują bessę. Niska płynność walorów sprawiła, że ukarane spadkiem zostały nawet spółki z bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Popyt, który pochodził od funduszy inwestycyjnych, na skutek umorzeń zmienił się w podaż. To najlepiej pokazuje, jak istotne znaczenie dla giełdowej koniunktury (zwłaszcza w segmencie mniejszych spółek) mają "drobni ciułacze". Zatrzymanie niekorzystnego trendu będzie niezmiernie trudne. Przejęte przez banki aktywa, które klienci wycofali z TFI, zostały "zamrożone" na dłużej. Czy jest możliwe zatem wcześniejsze ściągnięcie choćby części tych środków na warszawski parkiet? Sądzę, że tak. Przed nami kilka większych prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Jeden spektakularny debiut może zmienić wszystko, zwłaszcza że spółki państwowe są ulubione wśród drobnych inwestorów. Zagrożeniem jest jednak globalna koniunktura, na którą nie mamy wpływu. Niestety, nasza giełda jest znakomicie skorelowana z giełdami światowymi, zwłaszcza gdy spada. Podczas światowych zwyżek korelacja już niekoniecznie jest dodatnia.

Tematem dyżurnym na świecie jest rosnąca inflacja. Ropa zrobiła swoje. Czy to był wzrost spekulacyjny, czy fundamentalny, to nie ma żadnego znaczenia dla konsumentów. Za wszystko trzeba więcej zapłacić. Utrzymanie niskich stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na dłuższą metę jest mało realne. Wydaje się, że na razie Fed ugasił ognisko. Najbliższe miesiące pokażą, czy jest w stanie ugasić pożar. W każdym razie to nie koniec kłopotów amerykańskiej gospodarki.

Zanikająca płynność na naszej giełdzie sprzyja dużym wahaniom indeksów. Z pokazem szybkich wzlotów i upadków mieliśmy do czynienia w ubiegłym tygodniu. Wygaśnięcie czerwcowej serii futures będzie prawdopodobnie ostatnim okresem wzmożonej aktywności przed okresem wakacyjnym.

BM DnB Nord