Za przyjęciem rządowego projektu głosowało wczoraj 26?posłów, przeciw było pięciu, głównie z SLD. W obradach Komisji Finansów Publicznych nie uczestniczyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, przeciwni wprowadzanym zmianom.
Posłowie SLD oraz Ludwik Dorn i Marek Borowski zgłosili w sumie 15 poprawek. 31 uwag miało Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu.
SLD proponowało m.in., by osoby urodzone po 1980 r. mogły wpłacać do OFE składkę na poziomie 5 proc. podstawy wynagrodzenia. Rząd proponuje obniżenie składki dla wszystkich członków OFE z 7,3 do 2,3 proc. (docelowo ma ona wynosić 3,5 proc.) – różnica ma trafiać na nowe subkonta w ZUS.
Ludwik Dorn chciał, aby obniżka składki do OFE była czasowa, a potem, by nastąpił powrót do obecnego poziomu. Według Dorna do końca 2012 r. do funduszy mogłoby iść 5 proc. płacy brutto, a w 2013 r. – 4,5 proc. – Byłoby to pójście drogą krajów nadbałtyckich – tłumaczył poseł.
SLD chciało także, by towarzystwa nie mogły oferować dodatkowych produktów dobrowolnego oszczędzania. Według posłów istnieje bowiem ryzyko, że w ten sposób OFE będą omijać prawo zakazujące pozyskiwania klientów do II filara.