Opisany on został jako „Poprawki do wymogów rachunkowych dotyczących działalności pozabilansowej i wspólnych przedsięwzięć".Wskazywałoby to, że projekt jest odpowiedzią na kryzys finansowy, ale w rzeczywistości inicjatywa sięga znacznie głębiej. Obejmuje bowiem modyfikację wszystkich wymogów dotyczących konsolidacji i wspólnych przedsięwzięć. Pakiet ten wprowadza trzy nowe standardy (MSSF 10, MSSF 11 i MSSF 12) oraz modyfikuje dwa dotychczasowe (MSR 27 i MSR 28). Standardy te oczekują jeszcze na zatwierdzenie przez Unię Europejską. Z raportu przygotowanego przez zespół doradców EFRAG wynika, że powinno to nastąpić przed terminem ich wejścia w życie.
Biorąc pod uwagę bliską perspektywę wprowadzenia nowych standardów konsolidacyjnych, ale i także ze względu na obowiązek ich retrospektywnego zastosowania warto już teraz zapoznać się z ich treścią. Przybliżymy potencjalne skutki zmian i towarzyszące im wyzwania w wyniku zastosowania nowego standardu MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz odpowiadające mu ujawnienia zawarte w MSSF 12 „Ujawnienia na temat zaangażowania w inne jednostki".
Dlaczego standardy konsolidacyjne zostały zmienione?
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zwróciła uwagę na niekonsekwencję w standardach dotyczącą konsolidacji. Zgodnie z MSR 27 na potrzeby oceny kontroli jednostka sprawozdawcza koncentrowała się na jej formie prawnej (ścisła analiza praw głosu i innych praw umownych), z kolei interpretacja SKI-12 kładła nacisk na aspekty ekonomiczne (szersza analiza biorąca pod uwagę praktyczną możliwość kierowania działalnością). Jako rozwiązanie przyjęto opracowanie jednolitego modelu opartego wyłącznie na zdolności sprawowania kontroli, niezależnie od charakteru inwestycji. W konsekwencji pod nowymi standardami ocenia się faktyczną możliwość jednostronnego?sprawowania kontroli (tzw. faktyczna kontrola),?zamiast teoretycznej możliwości sprawowania kontroli. Jednocześnie nowy standard wymaga?przeprowadzania całościowej analizy kontroli, biorąc pod uwagę wszystkie istotne fakty i okoliczności. W praktyce ocena tych czynników może być problematyczna ze względu na znaczący poziom subiektywizmu, gdyż MSSF 10 nie wyznacza w tym obszarze jednoznacznych reguł. Jednakże z pomocą przychodzą liczne przykłady zawarte w tym Standardzie.
Czego należy się spodziewać w związku ze zmianami?
Przewiduje się, że największe zmiany konsolidacyjne będą dotyczyć sytuacji, w których faktyczna kontrola inwestora nie wynika z posiadania większości głosów, lecz z innych uwarunkowań (np. z tytułu narażenia na ryzyko zmian w stopie zwrotu z inwestycji). Standard podaje dwie sytuacje występowania kontroli faktycznej.
Pierwszy przypadek może dotyczyć jednostki posiadającej mniejszość głosów, a pozostałe prawa do głosu są bardzo rozproszone wśród indywidualnych inwestorów (np. nikt z pozostałych inwestorów nie posiada więcej niż 1 proc. głosów) i nie są oni zorganizowani, wobec czego nie mogą współdziałać w celu ograniczenia jednostronnych działań tej jednostki.