CEDC w górę po czarnym wtorku

O ok. 8 proc. drożeją w środę rano akcje wicelidera polskiego rynku wódki i jej największego producenta w Rosji. Dzień wcześniej staniały na GPW o niemal 42 proc.

Aktualizacja: 15.02.2017 06:38 Publikacja: 27.02.2013 10:41

CEDC w górę po czarnym wtorku

Foto: Bloomberg

Gwałtowna przecena zaczęła się w poniedziałek w Nowym Jorku, gdzie akcje CEDC straciły na wartości 55 proc. We wtorek sesja w USA zakończyła się dla CEDC wzrostem ceny papierów o  ok. 5 proc. W ślad za tym w środę rano akcje producenta Żubrówki zaczęły drożeć także w Warszawie. Około godz. 14.00 płacono za nie 2,36 zł, o ok. 8 proc. więcej niż we wtorek.

Tak dużą przecenę kursu akcji CEDC wywołało ogłoszenie przez spółkę planu spłaty ponad 750 mln z około 1,2 mld USD długu w wyemitowanych przez nią obligacjach. W dużym stopniu zadłużenie to zostałoby zamienione na akcje nowej emisji, co rozwodniłoby znacznie kapitał.

Kluczowa w tej chwili jest dla CEDC spłata niemal 260 mln USD z obligacji. Ma na to czas do 15 marca 2013 r., a nie stać ją na spłatę tych papierów gotówką.  Za każdy 1 tys. USD obligacji CEDC proponuje więc 8,86 akcji nowej emisji.

Gdy wierzyciele nie zgodzą się na plan, wówczas CEDC wystąpi do sądu o objęcie ochroną swoich dwóch spółek w USA.

- Warto przypomnieć, że długi CEDC powstały w wyniku kupna rosyjskich aktywów po cenie zawyżonej, przynajmniej o 30 proc. Teraz 75 proc. obrotów firmy przypada na Rosję. A to jest rynek nieprzewidywalny – mówi Wadim Drobiz szef agencji CIFRRA, monitorującej rosyjski rynek alkoholu –Logicznym więc było dopuszczenie do akcjonariatu kogoś stąd. A Rustam Tariko to mądry biznesmen z sukcesami w branży alkoholowej i bankowej, dobrze znający rynek i jego realia. Trudno wyrokować, co zrobią akcjonariusze, ale myślę, że do bankructwa nie dopuszczą. Raczej wybiorą ofertę Tariko, aniżeli spadek wartości swoich udziałów – dodaje Drobiz.

Roustam Tariko właściciel ponad 19 proc. akcji CEDC pod koniec 2012 r. – w zamian za pomoc finansową – przejął kontrolę operacyjną w producencie Żubrówki. Jego  plan – nie przedstawiony na razie oficjalnie radzie dyrektorów CEDC – zakłada, m.in. wsparcie spółki 172 mln USD. Miałaby  je wydać na spłatę obligacji z 2016 roku. W zamian Tariko zyskałby 85 proc. udziałów w kapitale.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”