KDPW_CCP: Kolejny etap zmian

Izba rozliczeniowa KDPW_CCP złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o autoryzację izby zgodnie z europejskim rozporządzeniem EMIR.

Aktualizacja: 11.02.2017 02:03 Publikacja: 28.06.2013 06:00

Iwona Sroka, prezes KDPW_CCP

Iwona Sroka, prezes KDPW_CCP

Foto: Archiwum

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem intensywnych prac w KDPW_CCP, które miały na celu przygotowanie procedur, regulacji oraz technologii izby do autoryzacji. Tej ma dokonać kolegium złożone z przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego, ESMA (europejski organ nadzoru nad rynkiem kapitałowym) oraz NBP.

– Do najważniejszych zmian, jakich dokonaliśmy w izbie, ale także w jej otoczeniu prawnym, należały nasze zabiegi zmierzające do wprowadzenia do polskiego porządku prawnego mechanizmu nowacji, podniesienie kapitałów własnych KDPW_CCP, adekwatnych do wielkości obsługiwanych rynków, zmiana kolejności wykorzystania zasobów w systemie gwarantowania rozliczeń oraz utworzenie komitetu ds. ryzyka – mówi prezes KDPW_CCP Iwona Sroka.

Przygotowując się do autoryzacji KDPW_CCP podwyższyła swoje kapitały własne do poziomu 209,5 mln zł. Środki te mogą zostać wykorzystane w systemie gwarantowania rozliczeń i są dodatkowym elementem podnoszącym bezpieczeństwo rozliczeń na polskim rynku kapitałowym. Dzięki zabiegom izby możliwe było także wprowadzenie do polskiego porządku prawnego mechanizmu nowacji rozliczeniowej. Co to dokładnie oznacza?

Dzięki tej konstrukcji izba mogła stać się partnerem centralnym (tzw. CCP – ang. central counterparty) i wejść w prawa i obowiązki stron transakcji przekazanych do rozliczenia w KDPW_CCP. Tym samym izba przejęła istotną część ryzyka inwestycyjnego związanego z ewentualną niewypłacalnością strony transakcji, co zdaniem specjalistów istotnie zwiększa bezpieczeństwo na naszym rynku.

Z kolei komitet ds. ryzyka powołany został w czerwcu tego roku i pełni funkcję opiniodawczą i doradczą w zakresie wszelkich spraw, które mogą wpłynąć na zarządzanie ryzykiem. Komitet opiniuje również regulaminy rozliczeń transakcji oraz szczegółowe zasady prowadzenia rozliczeń transakcji.

Uzyskanie autoryzacji poprzez KDPW_CCP potwierdzi gotowość izby do świadczenia przez nią usług zgodnych z unijnymi standardami na terenie całej UE. Pozwoli także na uzyskanie statusu kwalifikowanego kontrpartnera zgodnie z projektowanym rozporządzeniem o wymogach kapitałowych(CRR).

– Zgodnie z zapisami rozporządzenia CRR w przypadku kontrahentów centralnych spełniających wymogi określone rozporządzeniem EMIR, może zostać zastosowana obniżona waga ryzyka dla transakcji, w których po nowacji stają się oni drugą stroną – mówi Sroka.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski