Do końca tego roku projekt ustawy o podatku węglowodorowym powinien być przyjęty przez Sejm. – Wypracowanie konsensusu trwało długo i czas zakończyć prace. Rząd powinien przyjąć projekt ustawy na pierwszym lipcowym posiedzeniu – zapowiedział Maciej Grabowski, wiceminister finansów. Podatek ma obowiązywać od 2020 r. Resort szacuje, że nowe obciążenie będzie wynosiło ok. 40 proc. zysku brutto.
– Podatek nie dotknie naszej firmy bezpośrednio. Mimo to uważnie obserwujemy rozwój branży, ponieważ w sąsiedztwie jest duże zainteresowanie wydobyciem gazu łupkowego. Nie wiadomo, czy w przyszłości także i my nie odczujemy skutków nowych regulacji – skwitował Waldemar Bernaciak, wiceprezes Bogdanki.
Przewodnim tematem drugiej części forum były akwizycje. Małgorzata Mika-Bryska, wicedyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, podkreśliła, że rozwój spółek poprzez przejęcia jest przyjmowany z aprobatą. Jednak wchodząc na rynki trzecie bada się ryzyko, które jest inne niż lokalne.
– W ciągu 5–6 lat nie widzę możliwości dużych surowcowych zakupów w Polsce – przyznał Arkadiusz Krężel, szef rady nadzorczej Impexmetalu.
Trzecia część debaty była poświęcona bezpieczeństwu surowcowemu. – Szeroko rozumiane bezpieczeństwo jest związane zarówno z nowymi technologiami, jak i dyscypliną pracy. Np. 90 proc. zużycia materiałów wybuchowych w gospodarce znajduje zastosowanie w górnictwie – mówił Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.