Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.10.2015 13:01 Publikacja: 29.10.2015 13:01
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
Najbogatszym prywatnym inwestorem na warszawskiej giełdzie jest Zygmunt Solorz-Żak. Jego pozycja jest niezagrożona, ponieważ od drugiego w kolejności Michała Sołowowa dzieli go niemal 6 mld zł. Jeśli ten ostatni wycofa z giełdy Rovese, to różnica jeszcze się powiększy. Na podium znalazł się też Leszek Czarnecki. Połowa znanych inwestorów, których wzięliśmy pod lupę, radzi sobie gorzej niż WIG.
Zawirowania na globalnych rynkach, obawy o kondycję chińskiej gospodarki oraz demontaż OFE nie pozwalają indeksom giełdowym na mocne zwyżki. Od czasu sierpniowej przeceny WIG zyskał wprawdzie 6 proc., ale licząc od początku stycznia jest prawie 1 proc. pod kreską. Sprawdziliśmy, jak w tym okresie poradziły sobie portfele znanych inwestorów. Pod lupę wzięliśmy Zygmunta Solorza-Żaka, Michała Sołowowa, Leszka Czarneckiego, Sebastiana Kulczyka, który przejął biznes po śmierci swojego ojca, Romana Karkosika, Zbigniewa Jakubasa, Krzysztofa Jędrzejewskiego, Leszka Sobika, Krzysztofa Foltę, Krzysztofa Moskę, Krzysztofa Wieczorkowskiego oraz Mariusza Patrowicza. Wartość ich portfeli i zmianę w stosunku do początku roku opisujemy w ramkach obok.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
– Widzimy wiele firm, które rozważają inwestycje w Polsce. Również polskie spółki są coraz aktywniejsze i rozwijają działalność za granicą – mówią Andrew Bester, członek Management Board Banking w Grupie ING i Michał H. Mrożek, wiceprezes ING BŚ.
Dystrybutor IT w marcu zwiększył przychody o 9 proc. Był to najlepszy marzec w historii spółki. Jakie będą kolejne miesiące?
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. Skala wzrostu rozczarowuje, spodziewano się lepszego odczytu. Jeszcze słabsze odczucia rodzą dane o produkcji budowlano-montażowej.
Przedświąteczny tydzień na GPW przyniósł kontynuację zwyżek. Główne indeksy odrabiały straty i były mniej wrażliwe na informacyjny chaos z Białego Domu. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas