Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 16:38 Publikacja: 10.03.2025 06:00
Foto: Adobestock
W ramach tych patroli duńscy żołnierze przemieszczają się po terytorium Grenlandii na saniach ciągniętych przez psy. Podczas wykonywania tych zadań rozpoznawczych łączność z uczestnikami patroli jest bardzo utrudniona. Patrol może więc dostrzec wrogi desant na wybrzeżu, ale uzyskać możliwość przekazania o tym wiadomości może mieć dopiero po wielu dniach. Władze Danii najwidoczniej przez wiele lat uważały, że taki sposób dbania o bezpieczeństwo Grenlandii (wyspy czterokrotnie większej od Francji) jest wystarczający. Dopiero groźby Trumpa, że doprowadzi on do przejęcia tego terytorium przez USA, sprawiły, że duński rząd ogłosił, że przydzieli dodatkowe środki na obronę Grenlandii. Ów pakiet obronny ma sięgać 2 mld USD i w ramach niego ma m.in. zostać dostosowane jedno z grenlandzkich lotnisk do obsługi myśliwców F-35 (sprzedanych Danii przez USA). Choć rozpętana przez Trumpa awantura o Grenlandię sprawia wrażenie szaleństwa dyplomatycznego, to jednak należy pamiętać, że owa wyspa ma bardzo ważne znaczenie dla morskiej strategii NATO, Rosji, a także Chin. Kontrola nad wybrzeżami Grenlandii, Islandii oraz Norwegii uniemożliwia bowiem rosyjskim (oraz chińskim) okrętom swobodne wyjście z Oceanu Arktycznego na północny Atlantyk. Na Grenlandii znajdują się też ważne dla USA instalacje kosmiczne. Można tam też budować stacje radarowe kontrolujące poczynania Rosjan w Arktyce. Gdyby Grenlandia była dalej broniona przez Danię w dotychczasowy sposób, to mogłaby zostać łatwo opanowana za pomocą jednego rosyjskiego desantu. HK
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Poziom podwyżek taryf ogłoszonych do tej pory jest znacznie większy niż oczekiwano. To samo prawdopodobnie dotyczy skutków gospodarczych, które obejmą wyższą inflację i wolniejszy wzrost – powiedział w środę Powell.
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej uchylił rąbka tajemnicy o czym szefowie spółek energetycznych rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem. Dzień później premier zapowiedział, że spółki nie powinny kierować się tylko zyskiem przy podejmowanych decyzjach. To spowodowało duże spadki cen akcji na giełdzie, sięgające w przypadku PGE nawet 10 proc. w środku dnia.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
W trzy miesiące rodzimi przedsiębiorcy z lidera rankingu optymizmu stali się największymi na świecie pesymistami. W związku z sytuacją międzynarodową większość z nich chce ograniczać inwestycje i obawia się o stabilność dostaw.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas