Kres ekstremalnego optymizmu wobec USA? Gorący pieniądz ostro ruszył w świat

Instynkt stadny, który napędzał amerykański rynek akcji przez ostatnie dwa lata, rozlewa się po świecie. Kto na tym korzysta?

Publikacja: 25.02.2025 10:54

Kres ekstremalnego optymizmu wobec USA? Gorący pieniądz ostro ruszył w świat

Foto: Adobe Stock

Po wzroście o ponad 50 proc. w latach 2023 i 2024, nowojorski indeks S&P 500 w dużej mierze utknął w miejscu od czasu inauguracji prezydenta Donalda Trumpa.

Obecnie kapitał przenosi się za granicę, ponieważ inwestorzy koncentrują się na europejskich i azjatyckich rynkach akcji, ignorując zagrożenia związane z cłami, wojnami handlowymi i konfliktami militarnymi, zauważa agencja Bloomberga.

Od momentu zaprzysiężenia Trumpa indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 5,8 proc, podczas gdy Nasdaq Golden Dragon Index – śledzący amerykańsko-chińskie spółki notowane na giełdzie w USA – zyskał 18 proc.

Natomiast S&P 500 wzrósł w tym czasie zaledwie o 0,3 proc., przy czym jego słabość pogłębiła się przez ostatnie spadki.

Odwrócenie trendu może być długotrwałe

– Ponieważ sentyment i pozycjonowanie w amerykańskich akcjach były przez tak długi czas ekstremalne, obecne odwrócenie trendu może być długotrwałe – sugeruje Brad Conger, który nadzoruje aktywa o wartości około 20 miliardów dolarów jako dyrektor inwestycyjny w Hirtle Callaghan.

Conger odniósł się do ankiety Goldman Sachs Group Inc. przeprowadzonej pod koniec stycznia, według której globalni zarządzający portfelami byli przekonani, że amerykańskie akcje przyniosą najlepsze zwroty w 2025 roku.

To jednostronne przekonanie już wcześniej stało się dla niego sygnałem do działania w odwrotnym kierunku - jego firma od połowy 2024 roku przeważa europejskie akcje, a od końca ubiegłego roku chińskie.

Co podważa narrację o wyjątkowości USA?

Dla traderów, którzy podążają za tym samym trendem, logika jest jasna.

Akcje poza USA nie uczestniczyły w boomie ostatnich dwóch lat, więc obecnie wydają się względnie tanie, zwłaszcza że globalna gospodarka ustabilizowała się.

Niepewność związana z cłami dotknęła przede wszystkim USA, a dolar osłabł, zmniejszając swoją przewagę nad innymi walutami.

Szum wokół chińskiego startupu AI, DeepSeek, skłonił inwestorów do ponownego przemyślenia amerykańskich wycen, czyniąc chińskie spółki technologiczne bardziej atrakcyjną krótkoterminową okazją.

Te czynniki podważają narrację o „wyjątkowości USA”, zgodnie z którą amerykańskie rynki miały konsekwentnie przewyższać globalnych konkurentów.

– To przesunięcie może mieć charakter tymczasowy, a nie cykliczny – wskazuje Mark Hackett, główny strateg rynkowy w Nationwide Investment Management Group, który zarządza aktywami o wartości 75 miliardów dolarów.

Co mówią wskaźniki giełdowe?

Przez ostatnie dwa lata akcje globalne znacznie ustępowały amerykańskim:
Stoxx 600 wzrósł o 20 proc., Golden Dragon zyskał tylko 1 proc., podczas gdy S&P 500 wzrósł aż o 53 proc.

Pomimo tegorocznego odbicia średnia wartość wskaźnika cena/zysk (P/E) dla europejskiego indeksu wynosi 14, co wciąż jest znacznie poniżej wartości 22 dla S&P 500. Chińskie akcje wyceniane są na poziomie P/E 17.
Analiza danych wskazuje, że hossa poza USA może potrwać dłużej.

JPMorgan Chase & Co. zauważył, że mimo tegorocznej słabości amerykańskich akcji, odwrócenie proamerykańskiego trendu jest nadal tylko na poziomie 10–20 proc. całego ruchu, który trwał od kwietnia 2023 roku do końca 2024 roku.

Citigroup stwierdził, że pozycjonowanie inwestorów tak bardzo przechyliło się w stronę Europy, że obecnie są oni bardziej byczo nastawieni do tego regionu niż do USA.

Ostrzeżenia przed korektą w Europie i Chinach

Niektórzy ostrzegają, że tempo wzrostu w Europie i Chinach może być zbyt szybkie.

Indeksy momentum dla Euro Stoxx 50 i Hang Seng China Enterprises Index pokazują, że przestrzeń do dalszych wzrostów może być ograniczona, a korekta może nadejść wkrótce – ostrzega Nikolaos Panigirtzoglou z JPMorgan.

Jakie przewagi ma Ameryka?

Nie wszyscy zgadzają się z narracją o końcu dominacji USA.

"USA mają kluczowe przewagi strukturalne" uważają stratedzy rynku akcji z Bank of America.

Wskazali na niezależność energetyczną, elastyczność siły roboczej oraz status dolara jako globalnej waluty rezerwowej jako fundamentalne atuty USA.

Czy DeepSeek zmienia układ sił?

Choć amerykańska branża technologiczna wciąż jest globalnym liderem, debiut DeepSeek podważył przekonanie o jej niekwestionowanej dominacji.

Nawet niewielki spadek pewności co do przewagi amerykańskich gigantów technologicznych może wywołać duże konsekwencje, biorąc pod uwagę ich ogromny wpływ na cały rynek akcji USA.

– Narracja AI była głównym uzasadnieniem dla ekstremalnego optymizmu wobec amerykańskich akcji – przypomina Brad Conger z Hirtle Callaghan. – Bez korekty oczekiwań wobec AI w USA niemożliwe byłoby, aby akcje spoza USA zaczęły przewyższać amerykańskie.

Gospodarka światowa
Plany taryfowe Donalda Trumpa biją w giełdy i obligacje
Materiał Promocyjny
Polski czy zagraniczny? Jaki rachunek maklerski wybrać?
Gospodarka światowa
Apple zainwestuje w USA pół biliona dolarów
Gospodarka światowa
Rynki reagują na wynik niemieckich wyborów
Gospodarka światowa
Nick Leeson 30 lat temu zrujnował Barings Bank. Co go teraz martwi?
Gospodarka światowa
Trump pozwala amerykańskim firmom na korupcję za granicą
Gospodarka światowa
Chińczycy są nadal udziałowcami kluczowej amerykańskiej spółki