KE zaleca przegląd inwestycji za granicą zw. z półprzewodnikami, AI i technologią kwantową

Komisja Europejska zaleca państwom UE dokonanie przeglądu inwestycji za granicą związanych z technologiami półprzewodnikowymi, kwantowymi oraz sztuczną inteligencją. Do 30 czerwca 2026 r. każde państwo UE ma przedłożyć KE sprawozdanie z wdrażania zalecenia z wynikami przeglądu i oceny ryzyka.

Publikacja: 15.01.2025 14:10

KE zaleca przegląd inwestycji za granicą zw. z półprzewodnikami, AI i technologią kwantową

Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg

KE zaleca, by państwa członkowskie dokonały przeglądu inwestycji za granicą, których osoby fizyczne lub prawne mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii dokonują w celu prowadzenia w państwie trzecim działalności gospodarczej związanej z obszarami określonymi jako technologie półprzewodnikowe, kwantowe oraz sztucznej inteligencji.

W zakres transakcji objętych przeglądem wchodzić mają m.in. nabycie spółki lub udziałów w spółce, które umożliwiają sprawowaniu nad nią kontroli; fuzje lub przejęcia; transfer aktywów trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, w tym własności intelektualnej; inwestycje greenfield i joint venture; zapewnienie kapitału wiążące się z pewnymi korzyściami niematerialnymi, np. pomocą w zarządzaniu, dostępem do inwestycji i sieci talentów, dostępem do rynku i zwiększoną dostępnością dodatkowego finansowania.

Przegląd powinien wykluczać inwestycje nieskutkujące przejęciem kontroli, a służące jedynie uzyskaniu zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Czytaj więcej

Polska objęta restrykcjami. USA ograniczą eksport chipów

Przegląd powinien również obejmować inwestycje pośrednie dokonywane przez inwestora z UE, np. dokonywane za pośrednictwem podmiotu z państwa trzeciego, który jest wykorzystywany jako instrument inwestycyjny, za pośrednictwem istniejącej jednostki zależnej lub w kontekście istniejącego przedsiębiorstwa joint venture w państwie trzecim lub ze spółką z państwa trzeciego.

Przegląd powinien obejmować nowe i trwające transakcje, a także transakcje zakończone po 1 stycznia 2021 r.; może jednak obejmować również działania prowadzone przed tą datą, o ile państwa członkowskie zidentyfikują transakcje budzące szczególne obawy.

W ramach grupy ekspertów państwa członkowskie powinny regularnie przekazywać sobie wzajemnie informacje na temat postępów przeglądu i do 15 lipca 2025 r. powinny przedstawić Komisji aktualne informacje o postępie prac.

Do 30 czerwca 2026 r. każde państwo członkowskie powinno przedłożyć Komisji i pozostałym państwom członkowskim kompleksowe sprawozdanie z wdrażania zalecenia KE, zawierające informację o wynikach przeglądu i oceny ryzyka.

W przypadku zidentyfikowania zagrożeń państwa członkowskie powinny przedstawić Komisji szczegółowe informacje na temat kombinacji czynników ryzyka wiążących się z inwestycjami za granicą, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo gospodarcze.

Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA
Gospodarka światowa
Europejskie giełdy tracą impet