Cena złota przebiła podczas wtorkowej sesji poziom 2525 USD za uncję i ustanowiła kolejny rekord. Funt brytyjski stał się najsilniejszy od ponad miesiąca wobec dolara. Amerykańska waluta lekko traciła też wobec złotego. Za 1 USD płacono we wtorek nawet poniżej 3,85 zł. Na rynku dawały o sobie znać oczekiwania inwestorów co do rozpoczęcia przez Fed cyklu cięć stóp procentowych. Rynek jest mocno przekonany, że zacznie się on we wrześniu, a o stopniowym luzowaniu polityki pieniężnej mówiła niedawno m.in. Mary Daly, szefowa oddziału Rezerwy Federalnej w San Francisco. Inwestorzy czekają na piątkowe wystąpienie szefa Fedu Jerome’a Powella na sympozjum w Jackson Hole, podczas którego może on udzielić wskazówek dotyczących planów obniżek stóp.
Szwedzkie obniżki
Luzowanie polityki pieniężnej kontynuuje Riksbank, czyli bank centralny Szwecji. We wtorek obniżył on główną stopę procentową o 25 pkt baz., do poziomu 3,5 proc. Była to jej druga obniżka w tym roku. Takiej decyzji spodziewali się wcześniej analitycy.
„Inflacja jest w trakcie procesu stabilizacji, a aktywność gospodarcza jest słaba” – mówi komunikat Riksbanku. Szwedzki bank centralny zapowiedział w nim również, że „jeśli perspektywy dla inflacji pozostaną bez zmian”, to może do końca roku obciąć stopy jeszcze dwa lub trzy razy, czyli luzować politykę pieniężną szybciej, niż prognozował w czerwcu.
Na cięcia stóp pozwala hamowanie inflacji konsumenckiej. W lipcu wyniosła ona 2,6 proc., czyli pozostała na czerwcowym poziomie, najniższym od września 2021 r. Inflacja w Szwecji osiągnęła szczyt w grudniu 2022 r. na poziomie 12,3 proc.