"Komitet jest na dobrej pozycji, aby móc poświęcić czas na ocenę zmieniających się perspektyw aktywności gospodarczej, rynku pracy i inflacji (…). Uczestnicy wskazali, że jeśli gospodarka pozostanie blisko maksymalnego zatrudnienia, chcieliby zobaczyć dalszy postęp w kwestii inflacji przed wprowadzeniem dodatkowych korekt docelowego przedziału stopy funduszy federalnych. Uczestnicy posiedzenia zauważyli, że polityka monetarna nie znajduje się na ustalonym kursie i jest uzależniona od ewolucji gospodarki, perspektyw gospodarczych i równowagi bilansu ryzyk" - napisano w protokole z posiedzenia Rezerwy Federalnej USA 28-29 stycznia.
"Wielu uczestników posiedzenia zauważyło, że Komitet mógłby utrzymać stopę procentową na restrykcyjnym poziomie, gdyby gospodarka pozostała silna, a inflacja pozostała wysoka. Kilkoro uczestników posiedzenia zauważyło natomiast, że polityka monetarna mogłaby zostać złagodzona, gdyby warunki na rynku pracy uległy pogorszeniu, aktywność gospodarcza osłabła lub inflacja powróciła do 2 proc. szybciej, niż przewidywano” – dodano.
W protokole wskazano, że zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej USA mogą zakłócić proces dezinflacji.
„Uczestnicy posiedzenia ogólnie wskazywali na ryzyko wzrostowe dla perspektyw inflacji. W szczególności uczestnicy wymienili możliwe skutki potencjalnych zmian w polityce handlowej i imigracyjnej, potencjalne zakłócenia łańcuchów dostaw spowodowane wydarzeniami geopolitycznymi lub wyższe niż oczekiwano wydatki gospodarstw domowych. Kilku uczestników posiedzenia zauważyło, że w nadchodzącym okresie może być szczególnie trudno odróżnić stosunkowo trwałe zmiany inflacji od bardziej tymczasowych zmian, które mogą być związane z wprowadzeniem nowej polityki rządowej” – podano.
„Uczestnicy posiedzenia zwrócili uwagę na różne ryzyka dla działalności gospodarczej i zatrudnienia, w tym ryzyka negatywne związane z nieoczekiwanym osłabieniem rynku pracy, osłabieniem pozycji finansowej konsumentów lub zaostrzeniem warunków finansowych, a także ryzyka pozytywne związane z potencjalnie bardziej korzystnym otoczeniem regulacyjnym dla przedsiębiorstw i utrzymującą się siłą wydatków krajowych” – dodano.