Ekonomista oszacował „moc” poszczególnych reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?

Wskaźnik mocy reprezentacji – tak nazywa się wskaźnik opracowany przez ekonomistę Wojciecha Szymona Kowalskiego. WMR uwzględnia aspekty sportowe, ale i pozasportowe, jak wsparcie kibiców czy aspekty mentalne. Jak wypadają poszczególne ekipy, w tym kadra Polski?

Publikacja: 14.06.2024 12:14

Ekonomista oszacował „moc” poszczególnych reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?

Foto: AFP

Cała sportowa Europa czeka na rozpoczęcie Euro 2024. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to obok igrzysk olimpijskich największe sportowe wydarzenie tego roku. Pierwszy gwizdek wybrzmi dzisiaj o 21.00 – w meczu otwarcia gospodarze turnieju, Niemcy, zmierzą się ze Szkocją. Zwycięzcę poznamy za miesiąc, 14 lipca.

W turnieju biorą udział 24 narodowe reprezentacje, w tym kadra Polski. Od kilku tygodni dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju rankingi, których autorzy starają się oszacować szanse poszczególnych drużyn w mistrzostwach. Jeden z takich rankingów, bazujący na autorskim „wskaźniku mocy reprezentacji” (WMR). ujawnił właśnie ekonomista Wojciech Szymon Kowalski, specjalizujący się w analizach makroekonomicznych i branżowych, w tym także w ekonomii sportu.

Co bierze pod uwagę wskaźnik

– Miernik ten jest efektem przekrojowych analiz, obejmujących rożne kategorie zmiennych składających się na ogólną turniejową ,,moc” poszczególnych reprezentacji. Bierze on pod uwagę podejście ilościowe i jakościowe (tzw. triangulacyjne). Oprócz umiejętności stricte piłkarskich przypisanych poszczególnym formacjom w zespole (wraz uwzględnieniem elementu substytucji, czyli tzw. głębi składu), uwzględnia m.in. czynnik efektywności preferowanego sposobu gry, a także kilkanaście innych elementów, obejmujących m.in. selekcjonera (wraz z kompetencjami jego sztabu szkoleniowego), szeroko rozumiane aspekty mentalne – wynikające np. z doświadczenia w wielkich turniejach czy skalę oczekiwanego wsparcia na stadionach ze strony kibiców – tłumaczy Wojciech Szymon Kowalski.

WMR na poziomie 1,0 oznacza hipotetyczny stan idealnego potencjału reprezentacyjnej drużyny. W praktyce żadna reprezentacja nie jest idealna i wszystkie mają wskaźnik o wartości mniejszej niż 1,0. Ale im bliższy jest on tego poziomu, tym dana reprezentacja ma większe szanse na końcowy sukces.

Francja na czele, Polska w połowie stawki

Z przygotowanego zestawienia wynika, że największą mocą – a więc również największymi szansami na zdobycie tytułu mistrzów Europy – dysponuje dzisiaj reprezentacja Francji, aktualni wicemistrzowie świata. WMR dla drużyny, której największą gwiazdą jest Kylian Mbappé, wynosi 0,793. Na kolejnych miejscach uplasowali się Niemcy oraz Anglia – wskaźniki te wynoszą odpowiednio 0,776 i 0,745.

parkiet.com

A jak plasuje się reprezentacja Polski? W rankingu WMR jest ona na 13. miejscu. To nieco wyżej niż nasze miejsce w innych popularnych zestawieniach publikowanych przed Euro. Nasi grupowi rywale mają WMR na wyższym poziomie od Polski – poza wspomnianą już Francją są to Holandia ze wskaźnikiem 0,681 (8. miejsce) oraz Austria z 0,640 (12. miejsce, czyli tuż przed Polską). To oznacza, że mimo że teoretycznie plasujemy się w połowie stawki wśród wszystkich uczestników finałów, o awans z grupy do fazy pucharowej może być nam niezwykle trudno.

Czytaj więcej

Euro 2024: Wszystko, co musisz wiedzieć o turnieju w Niemczech

W przypadku naszej ekipy w rankingu uwzględniono już fakt, że Robert Lewandowski z powodu kontuzji nie zagra w meczu z Holandią, a być może i w kolejnych spotkaniach. – W odniesieniu do reprezentacji Polski wpływ kontuzji Roberta Lewandowskiego skorygowano o sparametryzowany efekt większej nieprzewidywalności dla rywali oraz o efekt przejścia opaski kapitańskiej do Piotra Zielińskiego – tłumaczy Wojciech Szymon Kowalski.

Inne rankingi wskazują na Anglię i Niemcy

Porównał on swój ranking z trzema innymi najbardziej znanymi międzynarodowymi opracowaniami w tym temacie: brytyjskiej firmy Opta Sports, specjalizującej się w analityce futbolowej, amerykańskiego serwisu Sportbook Review, specjalizującego się w recenzjach bukmacherów i analizie rynku zakładów sportowych, oraz Centre International d'Etude du Sport – CIES, czyli ośrodka naukowo-badawczego będącego formą sportowego think-tanku powstałego z inicjatywy Uniwersytetu w Neuchatel, wspieranego przez FIFA. Z przygotowanego zestawienia (prezentujemy je w tabeli) wynika, że wspomniane trzy rankingi reprezentację Francji oceniają jednak niżej, niż wskazuje WMR – na miejscach drugim lub trzecim. W przypadku Opta Sports i Sportbook Review jako przyszły mistrz Europy widziana jest reprezentacja Anglii, natomiast w przypadku CIES reprezentacja Niemiec.

Czytaj więcej

Euro 2024 – nie tylko sportowe emocje

Wojciech Szymon Kowalski, poza tym, że znany jest z licznych funkcji kierowniczych w domach maklerskich oraz zasiadania w radach nadzorczych giełdowych spółek, specjalizuje się także w ekonomii sportu, zwłaszcza piłki nożnej. Jest autorem m.in. recenzowanej naukowo publikacji „Entrepreneurship in Sport: Sport in Business, Using Professional Football as an Example”, a także współarchitektem uruchamianej niebawem witryny tipfoot.com, która – wbrew nazwie – nie ma być poświęcona głównie rynkowi zakładów, lecz generalnie ekonomii piłki nożnej i sportu w ogóle.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd