Ekonomista oszacował „moc” poszczególnych reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?

Wskaźnik mocy reprezentacji – tak nazywa się wskaźnik opracowany przez ekonomistę Wojciecha Szymona Kowalskiego. WMR uwzględnia aspekty sportowe, ale i pozasportowe, jak wsparcie kibiców czy aspekty mentalne. Jak wypadają poszczególne ekipy, w tym kadra Polski?

Publikacja: 14.06.2024 12:14

Ekonomista oszacował „moc” poszczególnych reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?

Foto: AFP

TGS

Cała sportowa Europa czeka na rozpoczęcie Euro 2024. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to obok igrzysk olimpijskich największe sportowe wydarzenie tego roku. Pierwszy gwizdek wybrzmi dzisiaj o 21.00 – w meczu otwarcia gospodarze turnieju, Niemcy, zmierzą się ze Szkocją. Zwycięzcę poznamy za miesiąc, 14 lipca.

W turnieju biorą udział 24 narodowe reprezentacje, w tym kadra Polski. Od kilku tygodni dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju rankingi, których autorzy starają się oszacować szanse poszczególnych drużyn w mistrzostwach. Jeden z takich rankingów, bazujący na autorskim „wskaźniku mocy reprezentacji” (WMR). ujawnił właśnie ekonomista Wojciech Szymon Kowalski, specjalizujący się w analizach makroekonomicznych i branżowych, w tym także w ekonomii sportu.

Co bierze pod uwagę wskaźnik

– Miernik ten jest efektem przekrojowych analiz, obejmujących rożne kategorie zmiennych składających się na ogólną turniejową ,,moc” poszczególnych reprezentacji. Bierze on pod uwagę podejście ilościowe i jakościowe (tzw. triangulacyjne). Oprócz umiejętności stricte piłkarskich przypisanych poszczególnym formacjom w zespole (wraz uwzględnieniem elementu substytucji, czyli tzw. głębi składu), uwzględnia m.in. czynnik efektywności preferowanego sposobu gry, a także kilkanaście innych elementów, obejmujących m.in. selekcjonera (wraz z kompetencjami jego sztabu szkoleniowego), szeroko rozumiane aspekty mentalne – wynikające np. z doświadczenia w wielkich turniejach czy skalę oczekiwanego wsparcia na stadionach ze strony kibiców – tłumaczy Wojciech Szymon Kowalski.

WMR na poziomie 1,0 oznacza hipotetyczny stan idealnego potencjału reprezentacyjnej drużyny. W praktyce żadna reprezentacja nie jest idealna i wszystkie mają wskaźnik o wartości mniejszej niż 1,0. Ale im bliższy jest on tego poziomu, tym dana reprezentacja ma większe szanse na końcowy sukces.

Francja na czele, Polska w połowie stawki

Z przygotowanego zestawienia wynika, że największą mocą – a więc również największymi szansami na zdobycie tytułu mistrzów Europy – dysponuje dzisiaj reprezentacja Francji, aktualni wicemistrzowie świata. WMR dla drużyny, której największą gwiazdą jest Kylian Mbappé, wynosi 0,793. Na kolejnych miejscach uplasowali się Niemcy oraz Anglia – wskaźniki te wynoszą odpowiednio 0,776 i 0,745.

parkiet.com

A jak plasuje się reprezentacja Polski? W rankingu WMR jest ona na 13. miejscu. To nieco wyżej niż nasze miejsce w innych popularnych zestawieniach publikowanych przed Euro. Nasi grupowi rywale mają WMR na wyższym poziomie od Polski – poza wspomnianą już Francją są to Holandia ze wskaźnikiem 0,681 (8. miejsce) oraz Austria z 0,640 (12. miejsce, czyli tuż przed Polską). To oznacza, że mimo że teoretycznie plasujemy się w połowie stawki wśród wszystkich uczestników finałów, o awans z grupy do fazy pucharowej może być nam niezwykle trudno.

Czytaj więcej

Euro 2024: Wszystko, co musisz wiedzieć o turnieju w Niemczech

W przypadku naszej ekipy w rankingu uwzględniono już fakt, że Robert Lewandowski z powodu kontuzji nie zagra w meczu z Holandią, a być może i w kolejnych spotkaniach. – W odniesieniu do reprezentacji Polski wpływ kontuzji Roberta Lewandowskiego skorygowano o sparametryzowany efekt większej nieprzewidywalności dla rywali oraz o efekt przejścia opaski kapitańskiej do Piotra Zielińskiego – tłumaczy Wojciech Szymon Kowalski.

Inne rankingi wskazują na Anglię i Niemcy

Porównał on swój ranking z trzema innymi najbardziej znanymi międzynarodowymi opracowaniami w tym temacie: brytyjskiej firmy Opta Sports, specjalizującej się w analityce futbolowej, amerykańskiego serwisu Sportbook Review, specjalizującego się w recenzjach bukmacherów i analizie rynku zakładów sportowych, oraz Centre International d'Etude du Sport – CIES, czyli ośrodka naukowo-badawczego będącego formą sportowego think-tanku powstałego z inicjatywy Uniwersytetu w Neuchatel, wspieranego przez FIFA. Z przygotowanego zestawienia (prezentujemy je w tabeli) wynika, że wspomniane trzy rankingi reprezentację Francji oceniają jednak niżej, niż wskazuje WMR – na miejscach drugim lub trzecim. W przypadku Opta Sports i Sportbook Review jako przyszły mistrz Europy widziana jest reprezentacja Anglii, natomiast w przypadku CIES reprezentacja Niemiec.

Czytaj więcej

Euro 2024 – nie tylko sportowe emocje

Wojciech Szymon Kowalski, poza tym, że znany jest z licznych funkcji kierowniczych w domach maklerskich oraz zasiadania w radach nadzorczych giełdowych spółek, specjalizuje się także w ekonomii sportu, zwłaszcza piłki nożnej. Jest autorem m.in. recenzowanej naukowo publikacji „Entrepreneurship in Sport: Sport in Business, Using Professional Football as an Example”, a także współarchitektem uruchamianej niebawem witryny tipfoot.com, która – wbrew nazwie – nie ma być poświęcona głównie rynkowi zakładów, lecz generalnie ekonomii piłki nożnej i sportu w ogóle.

Gospodarka światowa
Buffett zapakowany w ryzykowny biznes. 200 proc. zarobku w jeden dzień?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Brytyjski PKB wyhamował. Dane o produkcji przemysłowej także kiepskie
Gospodarka światowa
PKB Japonii rósł drugi kwartał z rzędu
Gospodarka światowa
PKB strefy euro i UE w górę. Co z Polską? "Wyniki wyłamują się z wzorca"
Gospodarka światowa
Inflacja przyspieszyła, ale nie zaskoczyła
Gospodarka światowa
Musk pokieruje DOGE, więc dogecoin zyskał