Jakie wyniki pokażą amerykańskie spółki? Teraz mały wzrost, potem będzie lepiej

Zaczynający się sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street może pokazać stosunkowo niewielki, ale dość stabilny wzrost zysków spółek wchodzących w skład S&P 500. Analitycy spodziewają się, że w kolejnych kwartałach będzie on większy, a pod koniec roku może się stać dwucyfrowy.

Publikacja: 09.04.2024 06:00

Jakie wyniki pokażą amerykańskie spółki? Teraz mały wzrost, potem będzie lepiej

Foto: AFP

Sezon wyników kwartalnych w USA już się rozpoczął, choć do jego oficjalnej inauguracji dojdzie dopiero w piątek, wraz z publikacją rezultatów kilku dużych banków z Wall Street. Do poniedziałkowego otwarcia sesji w Nowym Jorku wyniki za I kwartał opublikowało już 19 spółek, z których aż 17 pozytywnie zaskoczyło wielkością zysków. Czy jednak cały sezon może przynieść dużo pozytywnych niespodzianek? Obecnie oczekiwania analityków są dosyć skromne. Według danych firmy FactSet spodziewają się oni średnio, że w I kwartale zysk na akcję spółek z indeksu S&P 500 wzrósł o 3,2 proc., po tym jak w IV kwartale 2023 r. zysk wzrósł o 4 proc. Jeśli te prognozy się sprawdzą, będzie to oznaczało, że pierwsze trzy miesiące roku były trzecim z rzędu kwartałem wzrostu zysków amerykańskich spółek.

Perspektywy poprawy

Oczekiwania analityków na początku roku były nieco większe. Spodziewali się średnio wzrostu zysków na akcję spółek z S&P 500 o 5,7 proc. w I kwartale. Do umiarkowanego pogorszenia prognoz przyczyniły się projekcje przedstawiane przez spółki. Ogółem 112 firm z S&P 500 opublikowało własne prognozy na I kwartał, z czego 79 przedstawiło negatywne projekcje. Liczba pesymistycznych prognoz była wyższa od średniej (58) i dziesięcioletniej (62). Była też ona najwyższa od rekordowego pod tym względem I kwartału 2023 r.

Spośród sektorów indeksu S&P 500 najwyższy wzrost zysku na akcję za I kwartał jest spodziewany w przypadku spółek użyteczności publicznej. Według prognoz FactSetu ma wynieść aż 23,7 proc. rok do roku. Na drugim miejscu znajduje się sektor IT, który mógł doświadczyć wzrostu zysku na akcję o 20,4 proc. Najwięcej do tej zwyżki najprawdopodobniej przyczyniła się Nvidia. Bez uwzględniania jej wyników spodziewany wzrost tego wskaźnika dla sektora IT wynosi tylko 7,7 proc. Na trzecim miejscu może się uplasować sektor telekomunikacyjny, ze wzrostem wynoszącym 19,4 proc. Bez uwzględniania wyników Mety Platforms wzrost może wynieść jednak tylko 9,2 proc. Najgorzej prawdopodobnie radził sobie w I kwartale sektor energetyczny. Spadek jego zysków na akcję oceniany jest na 25,8 proc.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni inwestorzy będą przede wszystkim skupiali się na wynikach banków oraz firm finansowych, gdyż będą one stanowiły około 50 proc. spółek publikujących raporty kwartalne. Spodziewany jest spadek zysków na akcję tego sektora o mniej niż 1 proc.

– Kluczowymi obszarami do obserwowania będą oznaki osiągnięcia dna w przypadku marż odsetkowych netto (niektóre banki już doszły do tego punktu, dla innych może on wystąpić za kilka kwartałów), sygnały mówiące o przyspieszeniu pogarszania się jakości portfela kredytowego oraz komentarze przedstawicieli zarządów dotyczące trwałości poprawy sytuacji w bankowości inwestycyjnej – twierdzi Sean Ryan, dyrektor ds. bankowości i sektora finansowego w FactSet.

Ogólnie analitycy spodziewają się, że kolejne kwartały powinny być lepsze dla wyników firm z S&P 500. Średnio prognozują, że wzrost zysków na akcję wyniesie w II kwartale 9,4 proc., w trzecim 8,5 proc., a w czwartym 17,5 proc. Za cały 2024 r. ma sięgnąć 10,9 proc.

Umiarkowana chciwość

S&P 500 bił w ostatnich miesiącach rekord za rekordem. Od początku roku zyskał ponad 9 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy wzrósł o 27 proc. Liczony przez CNN indeks chciwości i strachu (Fear & Greed Index) był w poniedziałek na poziomie 61 pkt, czyli pokazywał on, że na rynku panuje „chciwość”. Swój szczyt miał w tym roku w lutym na poziomie 80 pkt wskazującym na „ekstremalną chciwość”, a od listopada jest powyżej 50 pkt rozgraniczającego stan neutralny i „chciwość”. Indeks chciwości i strachu jest uznawany za wskaźnik kontrariański. Zwykle, gdy wskazuje on „ekstremalną chciwość”, może to sugerować zbliżającą się korektę, a jeśli osiąga poziom klasyfikowany jako „ekstremalny strach”, może to zwiastować odbicie w górę.

Współczynnik C/Z dla indeksu S&P 500 (liczony dla spodziewanych zysków w okresie najbliższych 12 miesięcy) wynosi 20,5. Jest on wyższy od średniej pięcioletniej (19,1) i dziesięcioletniej (17,7). Od końca 2023 r. wzrósł jednak tylko o ponad 3 proc., czyli znacznie wolniej niż sam indeks. Najwyższy jest dla sektora IT, gdzie wynosi 27,7, a najniższy dla branży energetycznej, gdzie sięga tylko 13,2.

Gospodarka światowa
Jak Bush senior najechał Panamę pod byle pretekstem w 1989 r.
Gospodarka światowa
Czy Amerykanom uda się wyprosić Chińczyków z Kanału Panamskiego?
Gospodarka światowa
Niektóre wojny handlowe to wojny narkotykowe?
Gospodarka światowa
Niemiecka produkcja przemysłowa najniższa od maja 2020
Gospodarka światowa
USA: Przybyło mniej etatów, ale bezrobocie spadło
Gospodarka światowa
Czeski Bank Narodowy wrócił do cięcia stóp procentowych