Spowolnienie się utrwala

Światowa gospodarka przez całe lata będzie rozwijała się wolniej niż w minionych dekadach – prognozuje MFW. To oznacza, że pandemia Covid-19 i kryzys energetyczny wyrządziły gospodarce trwałe szkody.

Publikacja: 10.10.2023 21:00

Spowolnienie się utrwala

Foto: Andrew Harrer/Bloomberg

Rozwój światowej gospodarki wyraźnie zwolnił w stosunku do długoterminowej średniej i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższych latach miał przyspieszyć. Wraz z gospodarką hamuje inflacja, ale w większości krajów do celu banków centralnych wróci najwcześniej w 2025 r. W Polsce, pomimo stagnacji gospodarki w tym roku i niemrawego wzrostu w kolejnych latach, perspektywa spadku inflacji do 2,5 proc. jest bardziej odległa. Taki obraz światowej i polskiej gospodarki wyłania się z nowych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Miękkie lądowanie

– Prawdopodobieństwo miękkiego lądowania wzrosło, ale perspektywy wzrostu są najsłabsze od dekad – powiedział Pierre-Olivier Gourinchas, główny ekonomista MFW. Tzw. miękkie lądowanie to w żargonie ekonomistów sytuacja, gdy bankom centralnym udaje się sprowadzić inflację do celów, nie powodując przy tym recesji.

Aktywność w światowej gospodarce, mierzona realnym produktem krajowym brutto, zwiększy się w tym roku według ekonomistów z MFW o 3 proc., po zwyżce o 3,5 proc. w 2022 r., a w przyszłym roku o 2,9 proc. Od lipca, gdy MFW poprzednio aktualizował prognozy, oczekiwania na ten rok się nie zmieniły, a na przyszły rok minimalnie zmalały (o 0,1 pkt proc.). Dla porównania w piętnastu latach przed pandemią Covid-19 (czyli w okresie 2005–2019) globalny PKB rósł średnio w tempie 3,7 proc., pomimo recesji w 2009 r.

MFW nie spodziewa się też wyraźnego przyspieszenia rozwoju gospodarki w nieco dalszej perspektywie. Obecne prognozy ekonomistów Funduszu sugerują, że wzrost PKB będzie oscylował w okolicy 3,1 proc. co najmniej do 2028 r. Rok temu oceniali, że to średnioterminowe tempo rozwoju gospodarki będzie bliższe 3,3 proc. Ani tamten, ani obecny scenariusz nie dawały szans na to, że świat całkowicie odrobi pandemiczne straty. W tym roku globalny PKB będzie o około 3,4 proc. niższy niż byłby, gdyby podążał ścieżką prognozowaną w 2019 r.

Spadek potencjału

Dlaczego w ocenie ekonomistów z MFW potencjał rozwojowy światowej gospodarki zmalał? Jednym z powodów jest uporczywość inflacji, która będzie wymuszała długotrwałe utrzymywanie restrykcyjnej polityki pieniężnej. Za trwałe hamulce rozwoju MFW uważa też postępującą fragmentację światowej gospodarki, wysoki poziom zadłużenia rządów, wymuszający restrykcyjną politykę fiskalną, oraz większą częstość ekstremalnych zdarzeń pogodowych.

– Inflacja nadal zwalnia, z 9,2 proc. w 2022 r. do 5,9 proc. z br. i 4,8 proc. w 2024 r. Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności i nośników energii, również, według naszych prognoz będzie malała, ale łagodniej, do 4,5 proc. w przyszłym roku. Większości krajów zapewne nie uda się przywrócić inflacji do celu przed 2025 r. – powiedział Gourinchas. Dotyczy to również Polski, gdzie inflacja – w ocenie MFW – wyniesie w tym roku średnio 12 proc., aby w 2024 r. zmaleć do 6,4 proc., a w 2025 r. do 4,5 proc. W 2026 r., jak oczekują ekonomiści z MFW, inflacja będzie średnio wynosiła 3,6 proc., czyli będzie powyżej górnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu NBP (2,5 proc. z tolerancją odchyleń o 1 pkt proc. w każdą stronę). Od kwietnia, gdy MFW poprzednio aktualizował prognozy dla Polski, oczekiwana ścieżka inflacji w latach 2024–2026 przesunęła się wyraźnie w górę. Jedną z przyczyn tej zmiany prognoz może być rozpoczęty przez RPP we wrześniu cykl obniżek stóp procentowych.

Gospodarka światowa
Czy Buffett powinien się bać?
Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA